Citat:
Ursprungligen postat av
Thyragabose
Men jag tjänade ju bara 4 procent kickback och tänker ju betala tillbaka mycket mer än så. Borde inte företaget vara skyldiga för den del de tjänade?
Inte för att jag tror det spelar någon roll för mig personligen men kan vara bra att veta. Har ju en upline själv.
Hur mycket tjänade du då?
8.000? (4% av 200.000....)
Citat:
Ursprungligen postat av
Thyragabose
Det var bra frågor, ska försöka svara så gott jag kan. Delar upp det i två inlägg, för jag märker nu när jag skriver att det blir väldigt långt.
Del 1
Minns inte exakt summan, då jag först investerade 50 000 kr men gick sedan in med mer eftervart. Run 200 000 kr i vart fall.
Frågan kvarstår - har du betalat din skatt på summan du tjänat?
För i denna fråga kan du fortfarande vara skyldig (5 år eller om det anses grovt 10 år presk tid.)
Var det någonsin någon som frågade eller informerade om att all vinst är skattepliktig på något möte?
https://skatteverket.se/privat/skatt...6bae11b60.html
"Skatteverkets uppfattning är i stället att onecoin i grunden är ett pyramidspel."
"Du ska därför ta upp vinster från onecoin som inkomst av kapital. Du får inte göra avdrag för förluster."