Citat:
Ursprungligen postat av
pokevirus
Det bästa du kan rekommendera. Dyrare = bättre

En för överklockning vore bra
Detta är mitt chassi:
https://www.komplett.se/cm-storm-sco...ng-sort/775816
Bäst vore förstås om du snickrar ihop egen vattenkylare, men om det inte gör något att radiatorn sitter på utsidan (vilket enligt mig är ett relativt snyggt bevis på att det är hemmabygge) så är det isåfall ett
Corsair H100i du ska införskaffa.
LinusTechTips på youtube visar hur du monterar det i just ditt chassi.
Har själv en H110i GT (vilken bara är marginellt bättre än H100i, men en definitiv kukförlängare om man hänger i dom kretsarna) för att kyla min brännheta AMD FX 9590 (220 watt) och då Intels processorer inte är på långa vägar lika strömsugande/värmealstrande som AMD:s dito så kommer du kunna överklocka din processor med råge.
Den klara fördelen med att bygga eget är dock att du även kan låta kylsystemet kyla grafikkortet och expandera med fler radiatorer & fläktar efter behag.
Kylning av grafikkortet är minst lika viktigt när det gäller spelande. Lite överkurs kanske, men det är lärorikt och förhållandevis lätt då det finns massvis av guider på ämnet.
Det finns ännu rejälare färdiga kylare att köpa förstås som har två 140mm fläktar eller tre 120mm, men då behöver du ett rejälare chassi.
Även i ditt lilla chassi kan du klämma in nånstans mellan fyra och sex 120mm radiatorer med fläktar om du bygger eget, men det är mer än du någonsin kommer behöva såvida du inte vattenkyler AMD:s flaggskeppsprocessor och tre stycken GTX Titan.
Det finns även färdiga paket som du bara behöver bygga ihop och kan expandera senare om du känner för det. Vill du även kyla grafikkortet räcker det med att lägga till en enkel 120mm radiator, fläkt, lite slang och en kylmantel för ditt grafikkort på valfritt paket nedanför.
http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=2126023
http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=2083504