Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-03-24, 00:47
  #121
Medlem
saknar det inte direkt.
Citera
2015-03-24, 10:39
  #122
Medlem
morkfromorks avatar
Nej, jag har fortfarande videobutiker i varenda varuhus där jag bor men blir ytterst sällan jag hyr numera.
Citera
2015-03-24, 12:11
  #123
Medlem
Ett tips, biblioteken hyr ut filmer, och då är det oftast filmer som man inte har chans att hyra någon annanstans, priset ligger oftast på 20-25 kronor, nu diskuterar biblioteken om att slopa hyravgiften och låna ut film så som man lånar ut böcker.

Sedan har Filminstitutets bibliotek i Stockholm gratis utlåning av film, och där finns alla filmer som tillhör filmhistorien, så varför inte börja kolla in mer krävande film i stället för den senaste B(Sp)eck rullen eller senaste hollywoodproduktionen, möjligheterna för detta är obegränsade idag än på 80-talet då möjligheterna var obetydliga.
Citera
2015-03-24, 12:20
  #124
Medlem
Saknar butiken men inte att hyra film.
Går ju att hyra film på varje ICA, tror det dödade videobutikerna.
Citera
2015-03-24, 12:27
  #125
Medlem
Jag ser framemot att gå till hemmakväll och hyra film med min dotter. Köpa lite godis och läsk och bara ha lite mys. Låta henne välja.

Annars blir det bara bläddra på swefilmer och titta på 470p. Köpa chips på Ica..

Nä detta ska hänga ihop, bra att hemmakväll finns kvar, även om jag aldrig hyr film där "nu"
Citera
2015-03-24, 12:30
  #126
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av redlineoffside
Jag saknar det så in i helvete faktiskt! Speciellt den gamla goda VHS-tiden. Lukten när man kom in, den speciella doften av plast? De tillhörande godis- och chipshyllorna, filmkategoriseringen... allt!

En plats där rika, kriminella, fattiga och ickekriminella möts i en neutral frizoon utan varken fördommar, religion eller politik.

Valet av film. Ibland kunde man stå och hänga i en timme vid actionhyllan. Ibland valde man teman: krigsrullar, komedier eller rysare. Hur 3 för 2. Räddade bokstavligt talat hela helgen. Man släckte ner och gjorde en grej av det. En mysig grej.

Filmerna hade en helt annan dramaturgi på den tiden och var inte lika effektsökande som mycket av dagens skräp.

En påse cheez doodles och 2 liter cola med lite lösgodis och ett par actionfilmer på en 28 tummare. Kan det bli bättre?

Please take me back!

Haha, och när man sneglade upp till hyllan högst upp.. Om du vet vad jag menar
Citera
2015-03-24, 16:42
  #127
Medlem
Sosan72s avatar
NOSTALGI!

Sade faktiskt bara förra veckan åt gubben: "Fan, va' mysigt det var ändå då man gick in på "Videoteket" (ni Pite'bor vet vad jag menar!) och kollade efter en bra film till helgen!" Med det såg jag då framför mig det som många beskrivit tidigare i tråden; man letar bland hyllorna efter en riktigt bra rulle, det kanske tar en 15-20 minuter om man har otur. Sedan ska man välja godiset - är man två som inte kan samsas = två påsar!

- Ska vi ha nå' chips, eller?
- Va' tycker du? Ostbågar? Kanske chips och dip?
- Vi tar både ock!

LYCKA!

Så "bullar man" upp där hemma, sätter sig i soffan - ljusen är tända sedan innan filmen slogs på...
Fiasko! 59 spänn åt helvete för att man hyrde "Kampen om Gallien".

Men ändå...
Det var som tider det! Jag saknar det - MASSOR!
Citera
2015-03-24, 17:43
  #128
Medlem
Oakenshields avatar
Funderat lite på den här tråden och försöker minnas första gången man kom i kontakt med hyrfilm. Den lokala tv-handlaren i den här hålan började sälja Video 2000-spelare - minns nu dom? 4-timmarsband man kunde vända som en vanlig kassett och därmed få 8 timmars speltid. Tror de första hyrfilmerna han hade i sortimentet var 2000-formatet innan VHS tog över, och det var bara okända filmer som jag inte för mitt liv kan komma ihåg nu, hur mkt jag än försöker.

Nån Bronson-rulle fanns tror jag, och nån Hill/Spencer, annars var det obskyra spaghettiwesterns och skräckfilmer. Fanns en tjock katalog man girigt bläddrade i hemma. Kompisens föräldrar köpte en 2000-spelare, borde ha varit en Philips VR2020 som var jävligt populär då och som man såg överallt. Det här bör ha varit runt 81-82 nånstans.

Önskar jag hade den där filmkatalogen kvar nånstans i gömmorna idag...
Citera
2015-03-24, 17:45
  #129
Medlem
Bittersteels avatar
Saknar minnet av att gå in filmbutiker och bara kolla runt. Man kunde också upptäcka godbitar som man hade missat.
Citera
2015-03-24, 18:35
  #130
Medlem
Bassplays avatar
Kan hålla med om mycket här.

Att ha film så tillgängligt som idag har nästan totalt dödat intresset.
Samtidigt så tycker jag TS överdriver det hela lite.

Jag minns verkligen inte några "djupa diskussioner utan det var mer att det oftast fanns typ hyr tre filmer o en vecka erbjudande och man själv och polarna sprang runt sporadiskt i videobutiken och valde ut något som verkade intressant sedan var det hårt mot hårt om vilka som blev utvalda.

Visst är det sant att man tittade mer på filmen än iidag, men åtminstone min attention span är allt kortare än vad den var för flera år sedan. Säkert kortare varje år.

Fördelarna nu är väl att man slipper gå tillbaks med skiten, oftast försenad och får betala någon extra avgift samt klagomål om att filmen inte är titillbakaspolad. Haha
Citera
2015-03-24, 18:39
  #131
Medlem
Geggusveckuss avatar
jag saknar VHS tiden och videobutikerna då även om jag verkligen inte uppskattade när idioten innan inte hade snurrat tillbaka bandet
Citera
2015-03-24, 18:41
  #132
Medlem
FrankBucks avatar
Ja! Bäst var det när man var riktigt liten och man gick efter hur fodralen såg ut

Kommer ihåg hur farsan alltid alltid skulle lura in mig i "skräckhyllan" för man skulle bli skraj av fodralen.

Det fyllde dock en viktig aspekt i och med att utbudet var begränsat, tiden man kunde se på filmen var begränsad och även budgeten (eftersom det kostade pengar att hyra), alla dessa spärrar är ju nu bortblåsta vilket gör att kolla på film idag känns ungefär lika exotiskt som att borsta tänderna.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback