Citat:
Ursprungligen postat av Steinarr
Han tror givetvis att det är svenskarnas fel att svartskallar skjuter ihjäl varandra, istället för att fokusera på det faktiska problemet, dvs svartskallarna.
Ja, jo, han "vet" ju anledningen via confirmed bias inom hans lilla vänsterfölje. Det är självklart mitt, och kollektivt alla som är som migs fel. "Patriarkat", "strukturerat", "normaliseras" osv. osv... (fan, min mobil hade ordet "normalisering" i sin ordbok...)
Det är ju precis så som du säger, att istället för att slå till mot problemet där det är, så slarvar man bort sig med en massa omkringliggande anledningar som sägs vara de "egentliga" orsakerna. Som fritidsgårdar t.ex.. Dessa stämmer ju aldrig heller, så inget händer, allt blir bara sämre.
Och under tiden det blir sämre, och man står där helt utan kontroll så tar vi in 100K om året extra.
Det här jävla landet drivs ju av en tärning för tusan, och tusentals outbildade apor i kostymer vars högsta mål är att lyfta pengar en mandatperiod till.
När hände det någonting bra i Sverige senast? 90-talister?