Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-03-16, 14:22
  #1
Medlem
Bookhouses avatar
Fick höra av min pappa som är jägare och entusaiastisk vittätare att det där med att man inte ska frysa kött sen tina det och frysa det och tina det igen minsann bara är trams. Så jag återförs en älgkalvfie som jag inte hade rört och stekte upp den för två dagar sedan. Åt en portion för två dagar sen. Inga problem och en portion igår där jag inte hade genom stekt den lika noggrant. Resultatet är att jag har pissin out of my ass sen 0200 inatt. Kan inte dricka en klunk vatten utan att behöva springa på toaletten direkt efter.

Vad tror ni matexperter? Är det pga av återfryst kött som jag sen inte stekte tillräckligt väl? Har alltid undvikit att återfrysa mat tidigare.
Citera
2015-03-16, 14:26
  #2
Medlem
Sebzors avatar
Spelar ingen roll om återfryst kött är extra stekt eller inte. Man fryser inte ner kött, tinar upp det och återfryser det för att steka det senare.
Citera
2015-03-16, 15:13
  #3
Medlem
Bookhouses avatar
Tack för svaret. Anledningen till att man inte gör det är?
Citera
2015-03-16, 15:13
  #4
Medlem
Återfryst är lika med som att hångla med sin syster. Man bara gör det inte.
Citera
2015-03-16, 15:19
  #5
Medlem
Det hinner att bildas "giftiga" bakterier på köttet.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback