Citat:
Ursprungligen postat av
thewellovedone
Jesus eller Joshouah som han egentligen heter hade varit en rabbin i en reformjudisk församling! Vad annars! Det är ju vad han var på bibelns tid.
Jag respekterar din åsikt men problemet är väl att judarna (prästerna och en stor del av folket, om vi går efter berättelsen i Bibeln) hatade Jesus. Även materialet i de judiska källorna talar om att han blev avrättad som bråkmakare, tror jag?
Varför gjorde de det? Tycker du de gjorde rätt?
Även om du inte känner till NT så är det nog Jesus grundbudskapet ganska välkänt och det beskrivs hur ett par tusen judar i Jerusalem tog det till sig efter Jesu död och bl a "delade bröd" , fast de fortsatte med alla judiska traditioner också.
Vad är din egen åsikt om Jesus (eller Joshua)?
Jag frågar inte för att sätta någon mot väggen. Du kan ha vilken åsikt som Jesus som helst.
Jag håller med om att Jesus idag antagligen stått judendomen närmare än kristendomen. Han lär ju inte gå in i en kyrka och knäböja inför sitt egen krucifix t.ex.