Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
2015-03-13, 09:09
  #1
Medlem
Blygfisens avatar
Kön: Man
Ålder: 28år
Vikt: 70kg
Substans/er: BK-2C-B & CB
Dos: 150mg
Varaktighet: 10tim+

Jag hade fått hem 300mg som sample och ville dela med en vän, ingen av oss är särskilt erfarna inom psykedeliska droger så vi höll oss till 150mg var, uppdelat 100mg som startdos och 50mg ytterligare när första effekterna dyker upp.

Vi hade tänkt forska på BK-2C-B redan på fredagen, men det slutade med att vi kom över lite fint sativa som höll oss vakna och spelglada, vi märkte att klockan hade blivit för mycket.

Och så kom lördagen, vi både går upp runt kl 09 och äter en stadig frukost och sedan tar det allmänt lugnt fram till kl 11:30, där vi börjar förbereda oss.

Kl 12:00 Vi tuggar i oss varsin 100mg tab, det smakar vedervärdigt. Topp tre äckligaste smakerna.

Kl 12:30 Ingen märkbar effekt på mig eller min vän T.

Kl 12:45 T påstår att han ser lite suddigt på långt håll och bestämmer sig för att tugga i sig den sista halvan på 50mg (totalt nu 150mg).

Kl 13:00 Nu ser även jag suddigt, så även jag tar den sista halvan.

Kl 14:00 Vi båda är lite smått besvikna, vi känner av att något är på G men samtidigt får vi en känsla av att vi tog precis under gränsen för att det ska bli roligt. Vi märker att vi börjar bli lite nere så vi sätter på Lejonkungen, en film ingen av oss har sett på över 10år.

Kl 15:00 T sitter och småflinar genom hela filmen, men säger att inte känner av något särskilt. Jag däremot ser dubbla ögon på alla djuren och tycker det börjar bli lite småjobbigt att fortsätta se på filmen, då det var så mycket intryck. Men jag kan inte sluta le själv, fastän jag tycker det är jobbigt att fortsätta titta på filmen.

Kl 16:00 Filmen är slut, och nu har vi båda börjat ”trippa”. Jag fryser ordentligt om både händer och fötter men är alldeles för upptagen med alla färger som dykt upp kring i hemmet. Solen som lyser ner på mikron ser helt underbar ut. En värme strålar rakt igenom min kropp vid det ögonblicket.
Jag har svårt att fokusera min blick, alla färger hemma även de mörka lyser upp och nästan bländar mig. Jag tänker att det här måste T få se.

Jag letar efter T men kan inte hitta honom och får panik, all värme försvann direkt och jag börjar springa runt i huset.

Kl 16:30 Jag har hittat T ute på gårdsbastun, jag sprang ner med hjärtat i halsen och var så rädd att han hade spårat ur. Visade sig att jag var den som hade spårat ur. T sitter och dricker en Hallonsoda inne i bastun som är avstängd och blickar ut mot vattnet genom fönstret i bastun. Han bad mig att chilla, så fort han sa det blev jag lugn igen. Jag upptäckte hur förbaskat mysigt det var inne i bastun, med den ljusa träfärgen och saven som sipprat ur på sina ställen. Vi var inte så pratglada, vi satt mest och bara hade det förbaskat trevligt.

Kl 18:00 Minns inte hur klockan har blivit så här mycket, eller färden tillbaka från bastun. I vilket fall som helst nu började jag må illa, jag började frysa och fick en liknande känsla som jag fick på 25I-NBOMe, en smått toxisk känsla. T började känna samma sak, men vi hade nu svårt att kommunicera med varandra.

Kl 19:00? Bodyloaden är tung, illamåendet är hela tiden närvarande men ingen spya kommer. Jag har nu hallisar, väldigt lätta. Skuggor som rör sig om jag vrider på huvudet.

Kl 20:00 Jag och T bestämmer oss för att varva ner med Indica hasch, ingen bra idé. Till en början mådde vi bättre, men sedan kräktes vi båda och fick väldigt skeva hallisar. Röken från bongen slingrade sig runt mina fingrar och smekte dem, det var väldigt obehagligt.

Både jag och T tycker att trippen har gjort sitt, så vi avvaktade ytterligare en timme men effekterna hade ej gått ner ännu så vi både intog benso och lyckades sova några timmar åtminstone.

Kommentar: Ingen drog för mig, hade hoppats på att få eufori konstant eller någon slags ”upplysning”. Men detta var mest en flummare där väggar inte direkt andades, utan mer gungande och mönster uppstod lite här och där, särskilt i tecknande filmer. Den hade dock sina stunder, det var väldigt fint att sitta i bastun och bara glo ut genom fönstret
Citera
2015-06-04, 21:50
  #2
Medlem
blutzeugens avatar
Skön läsning till kvällsholken 4/5 ^^
Påminner lite om min 300mg tripp, thumbs up
Citera
2015-07-17, 22:05
  #3
Medlem
Blygfisens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blutzeugen
Skön läsning till kvällsholken 4/5 ^^
Påminner lite om min 300mg tripp, thumbs up
300mg?!

Berätta!
Citera
2015-07-27, 01:53
  #4
Medlem
blutzeugens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blygfisen
300mg?!

Berätta!
Finns lite skrivet här på avdelningen " bk 2 cb, älskar det! " tror jag den heter. Fick i mig 400mg tillslut och aldrig mått bättre eller haft det roligare! Men fan att man blir så jävla pissnödig av den och seg dagen efter
Citera
2015-07-28, 13:43
  #5
Medlem
Blygfisens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blutzeugen
Finns lite skrivet här på avdelningen " bk 2 cb, älskar det! " tror jag den heter. Fick i mig 400mg tillslut och aldrig mått bättre eller haft det roligare! Men fan att man blir så jävla pissnödig av den och seg dagen efter

Får söka efter den när tid finnes
Citera
2015-07-28, 18:48
  #6
Medlem
Retarderad-Indians avatar
Vänta du tills om ett halvår när det kommer flashbacks om vad som skedde i bastun....


Skämt å sido , intressant läsning. Verkade inte vara någon höjdar drog.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback