2015-03-11, 02:06
  #1
Medlem
Hej!

Nu när räntan är så låg överväger jag att placera de pengar jag har obundna, 250 000-300 000 kr, i fonder. Av skäl jag inte vill gå in på kan jag inte placera dessa i Sverige utan måste använda mig av exempelvis Ancoria eller något annat företag där man väljer själv hur man gör med deklarationen.

Mina förutsättningar: Liten tidigare erfarenhet av fondplacering. Kan låsa pengarna på upp till 5 år utan problem. Vill ha låg risk och är inte intresserad av att omplacera annat än om det verkligen behövs.

Någon som kan ge mig ett förslag på bra portfölj?

Finns några negativa aspekter med Ancoria? Ser att de tar ut hutlösa priser för enkla saker som att byta lösenord till sitt konto, men i övrigt?

Finns bättre alternativ än Ancoria?

Tack på förhand!
Citera
2015-03-11, 16:38
  #2
Medlem
Ingen? Borde jag ha lagt detta i privatekonomi istället? I så fall får mod gärna flytta. Annnars: Kom igen nu, Flashback! Hjälp en stackars knegande sate som minns Ådalen -31!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in