Jag själv befinner mig (tack och lov) utomlands och vet inget mer än vad jag nyss läst på DN. Är det någon här som kollade på TV4 under måndagskvällen och lade märke till detta rörande klavertramp?
Det är inget ämne som man behöver spinna vidare på - Malmbergs genuina ursäkt borde räcka även för PK-fanatikerna. Jag bara undrar vad en nyhetsredaktion har för orsak att i sitt arkiv även lagra bilder med svenska språkets (för ögonblicket) fulaste och mest oanvändbara ord.
Rasistisk rubrik i TV4:s direktsändning
http://www.dn.se/kultur-noje/film-tv...ktsandning/?l1
Citat:
Det var strax efter 19.15 under måndagens ekonominyheter som en skylt som såg ut att vara från TV4:s text-tv publicerades i bakgrunden medan nyhetsuppläsaren berättade att TV4 nu lägger ned sin text-tv.
Skylten innehöll fyra uppenbart fejkade nyheter: ”Höga ljud kan ge hörselskador”, ”Persson: Jag har sprickor”, ”Neger kastade sten i Malmö” och ”Stefan Holm vill bli kvinna”.
----
TV4 Nyheternas tillförordnade ansvarig utgivare, Fredrick Malmberg, säger att skylten passerade två personer som inte uppmärksammade att den var fejk innan det lades ut i direktsändning:
– Det är oerhört beklagligt att detta hände, säger han.
Enligt Fredrick Malmberg låg den fejkade skylten som en bild i TV4:s arkiv där den hamnat sedan Canal Digital i april 2014 råkat lägga upp bluffbilden på sin Facebooksida.
--
– Att den råkade hamna i sändning trots att den först skulle passera två filter kan delvis förklaras med att vi samtidigt hade tekniska problem vilket gjorde att fokus låg på dem.