Citat:
Ursprungligen postat av
kkasem
Den första är en av mina teorier ja, vilket är helt rimligt ditt fån. Mycket mer rimligt än dina konspirationsteorier. Återigen: TEORI.
Nummer två: Din första mening där är synnerligen konstig då jag inte ens nämnt en jude. Men dina hjärnceller verkar ju leva såhär:
Att en syrian skulle hjälpa en somalier att utföra ett islamistiskt terrordåd är osannolikt oavsett hur snedvriden bild du har utav verkligheten.
Förlåt men jag var bara tvungen att lägga till det efter de otaliga gånger du skrivit "en kristen irakier och en muslimsk somalier", ska de sen gå in i en bar så gör de ju alltid det i tre så varför lämna judarna utanför?
Sen blev du ju överförtjust när någon annan i tråden råkade skriva "alla bomber" och du lyckades hitta ett förslag på när någon kan råka spränga en bomb utan att det skulle räknas som en terroristhandling och du följer nu efter den människan som en ettrig liten tax.
OnT, han som nu är anhållen, hur länge kan de hålla kvar honom innan de antingen måste åtala honom eller släppa honom fri? OM det skulle visa sig att han är skäligen misstänkt för att ha förberett sig på att utföra ett större terrordåd, kan de då hålla kvar honom längre än normalt utan att ha några som helst bevis mot honom?
Någon som vet om SÄPO fortfarande är inblandade?