Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2015-03-01, 21:56
  #13
Medlem
Trillskes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Rent teoretiskt borde priserna mattas av genom amorteringskrav, men å andra sidan så gäller amorteringskravet bara nya lån.

Så detta kan i sig bidra till en inlåsningseffekt som i sig istället kan dra upp priserna. sammataget tror jag inget händer med priserna överhuvudtaget.
Eftersom ingen vågar införa några speciella krav på någonting alls håller jag med om att vi inte bör få så stora effekter av aktiv reglering.

Vad gäller inlåsningseffekter skulle det dock i sådana fall handla om tillfällig uppgång helt orelaterat till fundamenta. Dvs en sådan ökning möter ett motsvarande prisfall vid konvergens enligt de nya villkoren.
Citera
2015-03-01, 22:05
  #14
Medlem
Scherings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fri
Ska brf:er och företag också tvingas amortera?Det blir lite jobbigt för en bank, som normalt har typ en faktor 50 i leverage att tvingas amortera 2% om året till alla insättare och fond"sparare" som den har skulder till. Det skulle ju förbruka alla bankers hela egna kapital redan första året. Och statens amorteringar skulle "begränsa reformutrymmet" som det heter på orwellskt PK-språk. Eller är det just bara DIN avtalsfrihet som härskarna vill avskaffa?


Amorteringskrav är fel väg både samhällsekonomiskt och moraliskt. Rätt väg hade varit att inte trycka ner räntan som galningar i flera års tid.
Konstiga beslut. Kan det bero på att de flesta makthavare och tjänstemän själva äger dyra bostäder i Stockholm?
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback