Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-03-04, 04:03
  #145
Medlem
Sleeptalkers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anonym-tack
Nog för att Finland erbjöd ett hårt och kostsamt motstånd men du bör inte glömma bort att i de svenska tidningsrubrikerna löd det "Finlands sak är vår!" och ca 10 000 svenskar reste över för att hjälpa till i kampen mot jätten Goliat.

Den Svenska regeringen donerade bland annat en stor mängd utav sitt gamla vapenarsenal till Finland, det är också en historisk händelse för det hade aldrig hänt tidigare. Så finnarna stred i praktiken med svenska vapen.

Lite mer info för den som är intresserad:

Du borde läsa spoilern Sleeptalker, Finland fick faktiskt gott om hjälp.

Finland gjorde ett bra motstånd men man förlorade kriget när man (utan några bättre alternativ) fick skriva på de flera fredsavtalen. Så Sovjetunionen segrade men det var en jävligt kostsam seger, vilket gynnade Finland någorlunda vid förhandlingsbordet och i det långa loppet, landet slutade inte att existera och man fick tillbaks sina territorium.

Sen tror jag att de ryska massiva förlusterna beror på främst inkompetens, man underskattade en sådan liten nation som Finland och tänkte sig "Vilket sorts motstånd skulle 42.000 man kunna erbjuda oss 500.000?" Varpå det följde en klassisk rysk första världskrigsparad och man bara började tåga in i Finland utan att försöka göra det snyggt och försiktigt. I jämförelse med tyskarnas blitzkreig.

Finnarna fick använda sig av sitt förnuft med deras lilla antal soldater anlade man bakhåll, chockattacker, snabba motanfall och intog strategiska positioner m.m. Skidorna som många finska trupper använde gav dom mycket mobilitet. Men fortfarande Finnarna gjorde ett jävla bra jobb.


Andra stora militära segrar:

Slaget vid Legnica - Det mongoliska imperiet vs Tysk-romerska riket, Kungadömet Polen, Bavaria, Knights templar & Teutonic knights. https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Legnica

För de som inte vet var mongolerna mestadels beridna bågskyttar, alla krigare var dock beväpnade med svärd och lansar men man föredrog alltid bågen i första hand. Det europeiska tunga kavalleriet var för dom ett helvete i.o.m. de tjocka rustningarna. När Kavalleriet vaktade flankerna till infanteriet skyddade dessa varandra så pass bra att, mongolernas typiska hit-&-run taktiker inte fungerade särskilt effektivt.

Mongolerna gjorde en skenreträtt och fick det tunga kavalleriet efter sig, varpå mongolerna förberett ett par särskilda bål som man tände på och skapade en stor, tjock, vit rök som skilde åt det europeiska infanteriet ifrån kavalleriet. Infanteriet såg inte vad som hände med kavalleriet som blev förintade av mongolerna. Mongolerna förintade de europeiska enheterna en efter en.

Ytterligare ett slag som Mongolerna vann emot Ungern. https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Mohi

Ett av de tidigare slagen http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_the_Badger_Mouth emot Jin-riket (Kina).

Äh, de svenska frivilliga gjorde varken skada eller nytta i Vinterkriget -39; för de användes ju främst som en back upp till de bakre finska styrkorna. Till den främsta fronten kom de ju faktiskt sällan. Så är det faktiskt även historiskt fastställt. Så inga större amsagor och historieförfalskningar från svensk sida här inte. Tack.

Det svenska flyget sköt ryssarna ner om de nu inte krockade ...

Men den svenska materielen då tackar nog Finland för än idag!
Citera
2015-03-04, 04:28
  #146
Medlem
Sleeptalkers avatar
Det finska flygvapnets då (1939) märke på planen borde ju få den störste av Flashback-hatarna att dregla av ren glädje:

http://sv.wikipedia.org/wiki/Svenska...ljen_i_Finland

Men Finlands flygvapen/armé var faktiskt först med det märket - så tji, fick faktiskt copycat Hitler.

Och där har vi ju faktiskt Sverige med på ett hörn i Världskriget ...

Men visst, han gjorde det ju känt den gamle Adolf, det kan man inte ta ifrån honom ...
Citera
2015-03-04, 04:36
  #147
Medlem
Sleeptalkers avatar
Här har ni hela den finska svastikans historia, för er som har några minuter över:

http://sv.wikipedia.org/wiki/Finl%C3%A4ndsk_svastika

För Adolf H. var ju verkligen inte först, det var han inte, även om han vred på den en smula ...
Citera
2015-03-04, 09:49
  #148
Avstängd
Pilla74s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vonbrixen
Slaget vid Narva är en ganska enastående bedrift utav Karl XII där svenskarna besegrade en rysk armé 5 dubbelt så stor som deras egen och med häpnadsväckande ringa förluster: 600 döda gentemot ryssens 12000.

Sannerligen en enastående militär triumf.

Håller med. Odiskutabelt störst genom tiderna.
Citera
2015-03-04, 19:46
  #149
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sleeptalker
Äh, de svenska frivilliga gjorde varken skada eller nytta i Vinterkriget -39; för de användes ju främst som en back upp till de bakre finska styrkorna. Till den främsta fronten kom de ju faktiskt sällan. Så är det faktiskt även historiskt fastställt. Så inga större amsagor och historieförfalskningar från svensk sida här inte. Tack.

Det svenska flyget sköt ryssarna ner om de nu inte krockade ...

Men den svenska materielen då tackar nog Finland för än idag!

Jag får försöka återupprätta Sveriges heder lite genom att skryta med det här "Till Finland anlände sammanlagt 8 260 svenskar, 727 norrmän, 1 010 danskar och 60 tolkar från Svenska frivilligkåren, varav 33 personer stupade. Många kända svenskar deltog i kriget som frivilliga, till exempel historikern Sven Ulric Palme (kusin till Sveriges tidigare statsminister Olof Palme), "

Av alla länder som försökte hjälpa Finland, bidrog Sverige med mest materiel och manskap.

Det är nog möjligt att våra dåvarande svenska soldater inte likt finnarna ständigt befann sig i krig men den hjälpen vi försåg Finland med anser jag vara ovärderlig. Tänk dig all hjälp Sovjet fick ifrån USA och Storbritannien med alla deras lend- & lease-avtal. Man fick mat, vapen, pansar och fordon, så ett sådant bidrag gör alltid något och med stor sannolikhet hade ryssarna aldrig lyckats vända läget på Östfronten utan all denna hjälp. Hjälp i krig är alltid mer än välkommet!
Citera
2015-03-07, 11:13
  #150
Medlem
langaocbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tobes
Fast nu handlade ju som sagt tråden om slagen, inte om kriget. Ska man börja gå efter hela krig så får vi väl dra till med t.ex. http://en.wikipedia.org/wiki/Anglo-Zanzibar_War som var över på 38 minuter efter att britterna anföll med resultatet 1 skadad britt och 500 döda motståndare

Jag skrev mitt inlägg innan TS förtydligade att han var ute efter slag med hög killed/death-ratio. Trodde han var ute efter segrar som avgjorde stora och viktiga krig.
Citera
2015-03-07, 17:37
  #151
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av langaocb
Jag skrev mitt inlägg innan TS förtydligade att han var ute efter slag med hög killed/death-ratio. Trodde han var ute efter segrar som avgjorde stora och viktiga krig.


Då kanske slaget om Vitryssland AKA Krossandet av armégrupp Center AKA Operation Bagration
kan kvala in?

Ca 1 700 000 ryssar ca 5000 strv mot 1 000 000 tyskar, ca 800 strv

Tyska förluster: 22/6-4/7-44 24 divisioner och 300 000 man. Ytterligare 100 000 de följande veckorna.
Ryska förluster: omkring 600 000 man stupade,saknade, sårade.

Totalt förlorade tyskarna 31 av 47 insatta divisioner. Dessa hade tyskarna svårt att ersätta.

Ryssarna hade trots allt 1 100 000 man "kvar",medan de tyska frontförbanden var mer eller mindre
utplånade.

Dessutom ledde kollapsen till att den ca 300 000 man starka Armégrupp Nord inneslöts i Baltikum,
då Hitler i vanlig ordning vägrade retirera.

http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Bagration

Andra slag där den förlorande sidans trupper,Frankrike, mer eller mindre utraderats Slaget om RC4 norra Vietnam, Okt 1950, Bien Dien Phu 1953 mm.

Under WW1 har vi givetvis Sommeoffensiven där det totala antalet stupade ,bägge sidor, lär ha
överstigit 1 000 000.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback