Citat:
Ursprungligen postat av
Norrbagga
Men så er det med at han som vinner generalprøven aldri vinner i mesterskapet. Men det blir spennende. Håper bare det blir ganske jevne forhold.
Trams. Eller ja, det stämmer säkert rent krasst, men man kan ju välja hur man vill se på det. Angerer vann inför sapporo och var moralisk segrare på 15. Alsgaard spöade Elofsson med nån tiondel inför lahtis, Elofsson vann på vm. Legkov vann inför sotji och formen var ju god nog till monsterinsats på stafetten och femmilsguld. Men visst, rent krasst är det så men formmässigt är det inget facit. På damsidan hat kalla lyckats med det två ggr.
Nu tror jag iofs inte krogs vinner ändå, tror teamsprinten sitter i lite. Tidigare har han haft problem med att prestera på topp två ggr irad, fast det verkar iofs inte så i år.