Citat:
Ursprungligen postat av
Bajsfacisten
https://annerambergs.wordpress.com/2...ut-rasisterna/
I hennes blogg skriver hon klart och tydlige utan någon risk för misstolkningar
"Kontroversiella [...] uttalanden ska inte [...] heller åtnjuta yttrandefrihetens skydd."
Detta är ett enormt kontroversiellt uttalande från henne. Alltså ska det inte åtnjuta yttrandefrihetens skydd. (Edit: pucktvåa)
Om jag försöker tolka hennes text väldigt välvilligt så kanske hon "bara" menar att kränkande eller kontroversiella uttalanden inte ska vara olagliga. Däremot ska de inte skyddas av YGL, och därmed vara mycket lättare att fälla som förtal (
länk).
Citat:
Ursprungligen postat av
Bajsfacisten
Alltså jag har alltid inbillat mig att advokater har varit ett logiskt tänkande skrå, som kunnat föra logiska resonemang och argumenterat för sin sak. Skrået har alltså valt fram en total tokkärring som deras främsta företrädare
Det är inget nytt.
Advokaterna var väldigt behjälpliga nazisterna på 30-talet.
De kom på den väldigt fiffiga juridiska spetsfundigheten att man inte behövde skriva om alla lagböcker för att ta bort judarnas rättigheter. Det räckte med att skriva en speciallag som fastställde att judar inte var normala rättssubjekt, och därmed inte kunde åtnjuta samma rättsskydd som övriga tyskar hade av lagarna.
Citat:
Ursprungligen postat av
Bergakungen
Det saken handlar om är snarare att samma rätt att få säga vad man tycker (som görs på anonyma forum och i kommentarsfält) gäller för de som vill berätta vilka det är som tycker, om man nu fått reda på den saken.
Men nu är det fortfarande förtal att sprida uppgifter som är ägnade att utsätta någon för andras missaktning (
källa). Detta gäller även om uppgifterna är sanna. Och vem är det som säger att uppgifterna är sanna? Researchgruppens kriminella hackers och hälare?
Om en person är misstänkt för att anonymt ha gjort sig skyldig för förtal eller hets mot folkgrupp så är det polisens sak att utreda och domstolens sak att döma. Inte ens då är det uppenbart försvarligt att hänga ut den personen i pressen. De flesta pedofiler, våldtäktsmän och mördare slipper skylta med sitt namn i Expressen och Aftonbladet.
Gäller det en privatperson så är man ute på tunn is om man sprider även sanna uppgifter om domar osv.
Då har vi inte ens gått in på den Kafkaliknande situation som råder i Sverige idag där pressen leker medborgargarde och lynchar sina läsare med hjälp av ett vänsterextremt privat-Stasi.