Citat:
Hur kommer det sig att judarna hade en diaspora, medan det knappt finns någonting kvar av ett annat semitiskt folk, fenicierna, som bodde nära dem? Från att dominera medelhavet till ingenting.
Jag vet inte om någon grävt djupare i detta, men det är ju slående att den judiska diasporan i hög grad är samma områden som fenicierna redan spritt sig till, iallafall runt medelhavet.
http://forums.civfanatics.com/attach...1388882704.png
Jag vet inte om någon grävt djupare i detta, men det är ju slående att den judiska diasporan i hög grad är samma områden som fenicierna redan spritt sig till, iallafall runt medelhavet.
http://forums.civfanatics.com/attach...1388882704.png
Som redan påpekats var fenicierna ett handelsfolk som spred sig över hela Medelhavet och grundade handelskolonier, medan judarna slog sig ner i det av Gud utlovade Heliga Landet och sedan, efter att ha förlorat krig/uppror, fördrevs mot sin vilja. Klart att judarna var långt mindre villiga att anta lokalbefolkningens seder och traditioner än fenicierna.
Det är också mycket möjligt att feniciska handelskolonier huvudsakligen befolkades av män, vilka gifte sig med lokala kvinnor (om än från överklassen) vilket spädde ut deras feniciska identitet medan judar av båda könen deporterades vilket möjliggjorde äktenskap mellan judar.
De feniciska kolonierna växte till att bli städer, men ingick aldrig i något sammanhållet imperium. Karthago och de andra städerna i västra medelhavet fick med generationerna helt annan karaktär, religion och fokus. I och med perserrikets framväxt (egentligen det assyriska-mediska-persiska riket) kom de feniciska kärnområdena i dagens Libanon att domineras av perserna vilket ytterligare förstärkte klyftan mellan "moderlandet" och "kolonierna".
Men i grunden tror jag att svaret på frågan "Varför överlevde inte fenicierna på samma sätt som judarna" är "Det är extremt få folkslag som överlever genom årtusendena, så judarna är ett exceptionellt undantag, inte någon standard".