Den mest kritiska delen för Kalla är direkt efter skidbytet. 700 lönndryga meter där hon snabbt ska in i åkningen följt av en liten utförsbacken och sedan stora mördarbacken. Fixar hon det kan andravarvet bli riktigt trevligt.
På herrsidan vinner ingen så länge det går långsamt förutom Petter. Problemet är att den som sätter tempot kan bli av med Petter, men samtidigt slita ut sig själv så då vinner man fortfarande inte. För övrigt är det över 3 år sedan Petter vann, ja ens nådde pallen, i en masstart, 20 km skiathlon på golfbanan i Oberstdorf.
Citat:
Ursprungligen postat av
goback
Ställer tyskland upp med bara 3 damer ?? finns det sjukdom i det lägret ??
Dels att flera åkare sparas till sprintstafetten imorgon, men också att deras trupp är liten. I Sverige tar vi ut en trupp som är så pass stor att det alltid ska vara fullt lag, hur dåliga åkarna än skulle vara* medan Tyskland har stora krav för att ens få komma till VM. Tyskland har också ett bredare sammarbete mellan längd, backe, NOK och skidskytte. Ett år till exempel tillhörde inga herrar a-laget i längd för att man var så pass mycket sämre än de bästa i övriga tre grenar.
*(inte för att de är det, men hade de hållt samma nivå som skidskyttedamerna hade vi ändå haft 4 åkare med)