Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2015-02-22, 18:56
  #13
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mormonlady
En islamist tror på ett bostavligt kalifat där Messias ska regera med sharialagarna. Koranen är inte speciellt specifik i detta, utan man hittar detaljerna i haditherna. Men både sunnimuslimer och shiamuslimer tror på ett bokstavligt kalifat.

http://www.foxnews.com/opinion/2011/...days-has-come/

http://www.islamreligion.com/articles/365/

Om man skulle ta parallellen bland kristna och kalla någon en kristianist, så blir det svårt faktiskt. Det finns tre olika huvudgrupper när det gäller eskatologi, Ändens Tid. Om man skulle finna några som har liknande tankar så finns de inom Premillennialismen. Men de allra flesta tror att de kristna ska ryckas upp innan tusenårsriket, och då handlar det inte heller om samma sak som inom islam. Det är överhuvudtaget svårt att finna kristna som har en motsvarande syn på det hela faktiskt.

1) Amellianism:

2) Postmillenialism:

3) Premillenialism

Jag håller inte riktigt med om detta. Islamismen handlar inte om eskatologi, utan om hur samhället ska se ut här och nu. Islamisterna vill att alla ska leva efter sharialagar, precis som en del kristna fundamentalister vill att alla ska leva efter kristna lagar och regler. Detta har inget med apokalypsen eller yttersta domen att göra.

Vad gäller eskatologin bör det påpekas att det som en del kallar för "amillenialism" varit den helt dominerande uppfattningen inom alla kristna kyrkor under större delen av kristendomens historia.

Visserligen hade en del tidiga kristna funderingar om Jesus snara återkomst och ett därpå följande tusenårsrike på Jorden, men när det inte inträffade förklarades detta som irrläror. Redan i den äldsta ekumeniska trosbekännelsen - den apostoliska - står det om Jesus:

på tredje dagen uppstånden igen ifrån de döda,
uppstigen till himmelen,
sittande på allsmäktig Gud Faders högra sida,
därifrån igenkommande till att döma levande och döda.


Dessa rader riktar sig just mot millenialismen i alla dess former. Man slog fast att Jesus rike finns redan idag, och i Himlen inte på Jorden. När yttersta domen väl kommer så gör den det utan något föregående tusenårsrike på Jorden.

Detta trodde alltså alla kristna kyrkor på i mer än tusen år.

Sedan har millenialismen iofs återuppväckts med dispensationalismen, men det är en relativt ny rörelse som uppstod på 1800-talet, och som framför allt fått stor spridning bland amerikanska protestanter. Se vad jag skrev om det i en annan tråd:

http://www.flashback.org/p50770937#p50770937
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback