Citat:
Ursprungligen postat av
Findmypast
Det ligger en del i det där. Vilks har bidragit till polariseringen som vi lever i idag. Rondellhunden var inget storstilat konstnärligt projekt, det var en billig men farlig kopia på en dansk politisk provokation. Så här har han generaliserat om muslimer, och det säger väl allt:
"Muslimer är av en otrevlig sort som skall kränkas"
Vilks agenda är alltså inte okänd och det är en skandal att media stryker ideologen medhårs och inte avslöjar hycklaren.
Spännande att det citatet du delger oss andra bara ger en enda träff på Google, dvs. ditt eget inlägg. Så, vad skrev/sa Vilks egentligen, samt var och när?
Sen är det ju aningen fascinerande att muslimer helt plötsligt har blivit en alldeles egen ras. Kan inte du som har koll på det här berätta för oss hur man skiljer "rasen" muslimer från andra och vilket gemensamt ursprung en svensk som konverterar till islam har med en kille från Saudiarabien?
Slutligen så visst, det ligger en hel del i det Helle skriver, en hel del idioti.