Situationen i Venezuela är minst sagt lite knepig. Det finns ingen egentlig växelkurs (sanning med modifikation) så om du har 100.000 Bolivares kan du inte bara gå till lokala Forex och växla till dig ~8.300 USD (vid kurs 1:12). Ska du ut och resa som venezuelansk medborgare måste du ansöka om att få växla till dig USD hos staten och du kommer då - med nuvarande regler - bli tilldelad totalt 2.700 USD till en växelkurs på i dagsläget 12 Bolivares mot 1 USD. Systemet kallas Cadivi och har eller kommer att ersättas väldigt snart p.g.a. bland annat korruption.
Har du 100.000 Bolivares och bara vill spara i USD p.g.a. den häftiga inflationen i landet måste du växla till dig USD på en svart marknad och dagskursen är minst sagt saftig:
https://dolartoday.com/
För knappt två år sedan var Cadivi på 1:4 och den inofficiella svarta dollaren på 1:12. Så inflationen har minst sagt skenat iväg lite. Venezuela kommer att ha stora problem att vända denna trenden och det kommer att bli stora kravaller framöver.
Tråkigt på ett så fint - och egentligen rätt rikt land!