Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-03-16, 09:00
  #73
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NegroidMongoloid
Det är ett skällsord, det finns ingen som själv kallar sig "Social Justice Warrior", ordet dryper av sarkasm, precis som när man kallar någon "PK" eller "PK'ist". Jag gillar den engelska motsvarigheten bättre.

Stämmer. Men det var faktiskt dom själva som började kalla sig för social justice warriors på ställen som tumblr och dylikt. Sen började folk säga det ironiskt eftersom det låter ju trots allt sjukt töntigt att kalla sig själv för en "krigare" för social rättvisa.
Citera
2016-03-16, 09:12
  #74
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lupac
Enligt mig finns de värsta idioterna i högerns yttersta falang: framförallt de hjärntvättade korkskallarna, t ex du, som sympatiserar med högerpopulister. De näst värsta idioterna är de våldsamma vänsterextremisterna och deras anhängare.

Det är du och andra SD-anhängare som har problem med den i grunden demokratiska tanken. Endast den skränande och lättledda pöbeln lockas av de mörka högerkrafterna vars enda agenda är demolering av hela det demokratiska samhället och införande av en enpartistat.

Har du någon gång funderat på om en individ själv inser att den är hjärntvättad? Är du helt övertygad att din egna övertygelse är en konsekvens av rationell bedömning och rannsakning av flera sidors argument?
Citera
2016-03-16, 09:27
  #75
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lupac
Om de rasistiska och högerextrema partierna i Europa får luft under vingarna, då är det större risk att samhället rör sig i riktning mot mellankrigstidens och WW2-tidens Tyskland. Då är det ajöss med åsikts- och yttrandefriheten. Debattklimatet kommer att bli isande kallt då inga oliktänkande vågar säga sin mening.

Partier som är rasistiska och högerextrema med den svenska debattens mått mätt har ju redan väldigt gott om luft under vingarna ute i Europa.

Men, i Sverige specifikt är det ett massivt problem att det i frågan om invandring inte funnits några betydande meningsskiljaktigheter mellan de traditionella blocken sedan SD först klev in på arenan. Det är anmärkningsvärt att partier med såpass betydande skillnader i ideologi inte har debatterat invandring och integration sinsemellan under åratal. Det har inte signalerats några problem eller knappt ens utmaningar med Sveriges linje förrän det blir plågsamt uppenbart att det inte går att förneka utmaningarna längre.

I det läget svänger vindflöjlarna, medger att de varit naiva och att deras politik behöver anpassas till verkligheten, och börjar på punkt efter punkt implementera den politik som SD förespråkat under lång tid.

Problemet är inte SD, SD är som den där australiensaren som vann OS-guld i shorttrack för att alla framför honom halkade i sista kurvan. Sluta stå på läktaren och heja på olika lag som underpresterar nåt fasansfullt. Självkritik är vad som behövs, inte fingerpekande och högtravande ord om mörka krafter och nazi-innuendo.
Citera
2016-03-16, 10:31
  #76
Medlem
Pansarveckets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oLf
Mm, för det är högern som spenderar oproportionerligt mycket energi på att försöka förbjuda kränkande ord och åsikter? Fötterna på jorden.

Det är Trump-supportrar som attackerar Bernie Sanders Eller Hilary Clinton och dess supportrar?
Det finns en högerextrem organisation motsvarande AFA i Sverige som åker till oliktänkares hem och klubbar ned dom?

Du vet att NSDAP var ett vänsterparti? Sen är inte kommunisternas illdåd under ww2 och efterkrigstiden att förringa direkt.

Men akta SD!
Jämfört med sossarna på 40-talet är dagens SD ett rent vänsterparti.
Citera
2016-03-16, 10:39
  #77
Medlem
Tangentinkontinenss avatar
Sociala rättvisekrigare tycker jag passar väl...
Men SJW's pekar på hela västerländska vänsterkulturen...

Det är ingen skillnad på den Amerikanska vänsterns marxism och den Europeiska. Deras destruktiva cirkeltänk är gränslöst.
Citera
2016-03-16, 10:57
  #78
Medlem
Jaifies avatar
jag tycker det är lustigt att man kallar andra för social rättvisa krigare bara för att dom har inte samma åsikt. Vad gör det dig till?
Citera
2016-03-16, 13:18
  #79
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lupac
Har du någon gång ställt den frågan till dig själv? Rannsaka ditt eget inre istället så kommer du säkerligen till insikt om att din egna övertygelse är ett resultat av hjärntvätt.

Problemet med dem som är tvärsäkra är att de behöver mentala kryckor, de definierar sig själva utifrån andra och inte sällan ser man dem svänga från en extrem åsikt till en annan. Det är dramatiska personligheter drivna av osäkerhet, den typen av människor som går från att vara övertygade nazister till att bli den kompletta motsatsen. Människor med väldigt lite integritet.
Citera
2016-03-16, 14:00
  #80
Medlem
Pansarveckets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lupac
Enligt mig finns de värsta idioterna i högerns yttersta falang: framförallt de hjärntvättade korkskallarna, t ex du, som sympatiserar med högerpopulister. De näst värsta idioterna är de våldsamma vänsterextremisterna och deras anhängare.
Wow, mitt största fan är tillbaka och bönar och ber om mer. Men var lugn, jag är van och kan hantera det. Insätt första "ad hominem här". Du kan vara hjärntvättad korkskalle som sympatiserar med högerpopulister, okej?
Och nej, de är inte näst värst, för näst värst är ISIS och andra wahhabister, jihadister osv. De är inte ens tredje värst, för det är den vänsterfalang som är beredda att tvinga på andra sina högre värderingar med våld om så behövs. De allra värsta, vet du vilka det är? Pöbeln! De är flest och de fattar minst av vad det innebär att vara nyttig idiot.
De kan av en duktig demagog ledas till vad som helst och när du märker att en rörelse börjar anse att någons åsikter är mindre värda "pga orsaker", så är det dags att känna efter vart bromspedalen sitter.
Här är du fullständigt aningslös, märker jag. Det är det främsta tecknet på att du inte är gammal nog att föra vettiga resonemang om saken. Du är uppvuxen i en abstrakt värld, medan jag som växte upp på sextio och sjuttiotalet gjorde det i en avsevärt mer taktil värld, där informationen var både härledd och sann. Man hade tagit lärdom av det senaste kriget, visste vad kommunism innebar med kalla kriget, Pragvåren, Kubakrisen och murar mellan öst och väst. Man visste vem som var de onda och vilka som var de goda och kunde koncentrera sig på hur man gjorde det goda ännu bättre och fördöma socialister, kommunister och andra radikala åt helvete. Detta skulle man lösa med logik och dialoger, men kunskaperna skickades inte vidare utan barn som du fick en sk fri uppfostran och under ett antal decennier var det ni ungar idag som var de med vuxenansvaret. Efter det fick ni till och med inomhushjälmar för att ni var för korkade att ta hand om er själva eller göra riskbedömningar. Nu är alla skarpa kanter nedslipade och de lägsta grenarna på träden borta, så ingen får för sig att klättra och riskera nånting.
Detta är en nedåtgående och inverterad spiral som leder till att varenda jävel som inte tänker själv känner sig sårade, kränkta och förorättade och kräver "rättvisa". Eller som i ditt fall, så flippar du iväg, hämtar tusen länkar till skit som är helt random eller ska förklara för mig saker som "hur torkar man sig i näsan om den rinner", eller något annat självklart.
Du har inte förmågan att tänka ut något eget eller nytt att skriva och därför är detta en av de allra sista posterna till dig personligen jag gör, tills du fattar galoppen.

Men du kan ju göra som du lärt dig att du alltid ska göra, böla lite?
Citat:
Bland de sju riksdagspartierna finns ingen som har extrema åsikter, varken på höger- eller vänsterskalan. Varken extremvänstern eller extremhögern innehar den nuvarande regeringsmakten. Den förra regeringen, alliansen, var dock lite mer högerorienterad.
I morgon lär vi oss att räkna ända till åtta. Det ser du väl fram emot? Btw, KU-anmälningarna som haglade i början av denna regerings"makt" och lekstugan med DÖ som åsidosatte den svenska regeringsformen i syfte och mening att komma förbi de grundläggande demokratiska värderingarna är också extremt. Det har aldrig hänt innan och ska inte få hända igen.
Citat:

Det är du som är ett okunnigt rövhål som inte vet vad rasism egentligen står för. Läs mer om SD:s historia, så får du reda på sanningen. Men den svider väl alltför mycket i ditt ömtåliga skinn, så därför föredrar du att leva i total okunnighet. Jag röstar aldrig på partier vars andre vice talman stolt frotterar sig med åldriga SS-officerare och påstår att samer, judar och Zlatan inte är svenskar. Låter det rumsrent och sunt? Det pågår för övrigt en normalisering av rasism, det vill säga att den blir mer och mer en del av vår vardag. Tack vare SD har rasismen utvecklats till en käck, folklig rörelse där det numera blivit accepterat med fördomar, främlingsfientlighet och intolerans.
Infoga ad hominemargumentet här och fortsätt med karaktärsmordförsök, krydda med mera ad hominem och hoppas att du inte blir avstängd "helt oskyldig" som för en vecka sen?
Man får frottera sig med vem man vill i en fri värld, herr "pöbelrepresentant". Vi har varken åsiktspoliser eller skuld via anknytning i rättssamhällen. Vidare så har du uppenbart inte förstått argumentet som gjordes, eller vem som gjorde det (partier har inte talmän, vice talmän eller andre vise talmän, det är riksdagen som har det). Vad får dig att tro att samer vill kalla sig svenskar? Deras "rike går över fyra landsgränser" stiftade av oss sörlänningar. Du har ingen rätt att kalla dem för någonting och diskussionen gick ut på att de själva har tolkningsföreträde vad de vill definiera sig som. Judar kallar sig ofta flera saker, men nästan aldrig bara svensk, samer kallar sig troligen aldrig svenskar och jag som spårat rötter i Sverige sen 1500-talet är född i ett annat land och kallar mig inte svensk, så vem fan är du att kalla mig svensk? Med vilken rätt gör du det?
Zlatan kallar sig själv blatte, så du vet.
Citat:
Det är du och andra SD-anhängare som har problem med den i grunden demokratiska tanken. Endast den skränande och lättledda pöbeln lockas av de mörka högerkrafterna vars enda agenda är demolering av hela det demokratiska samhället och införande av en enpartistat.

Du vet inte vad en demokratisk tanke är om den så hoppade upp och bet dig i arslet. Om du nu inte börjar mixtra med den delen av "demokratirörelsen" som sjw'r kommer ifrån och som är grundorsaken till att Trump kommer vinna valet i USA OCH, samma troglodyter och sociala rättvisekrigare som kommer göra så att SD blir näst största parti i nästa val.
Du är en produkt av slaskmedia och det finns en film och ett öppet brev till såna som dig HÄR.
Media förstörs bland av feministisk propaganda och inkvoterade socialister och muppar.
__________________
Senast redigerad av Pansarvecket 2016-03-16 kl. 14:02.
Citera
2016-03-16, 16:07
  #81
Medlem
lupacs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pansarvecket
Det är på precis den nivån jag förväntar mig att din logik finns. Nyheter 24 och fullständigt vedervärdiga samband, som knyts ihop till en sanning.
Jimmy lyssnade på samma band? Jiisus!

Jag gissar att över 25% av svenskarna röstar på SD i nästa val och jag tvivlar på att det är pga Ultima Thule.

Beskyllningen bevisar bara att du är ung, korkad och vänster och eftersom det finns relativt mångas såna, som håller varandras enfaldiga åsikter om ryggen så kommer landet aldrig växa intellektuellt.
Din logik ligger på nazisternas låga pöbelnivå. Exempel: du försvarade en nazist och förintelseförnekare här på Flashback när jag krävde svar av honom varför judinnor, romska kvinnor/flickor, svårt funktionsnedsatta kvinnor/flickor, oliktänkande och lesbiska kvinnor inte skonades av det tredje riket utan mördades brutalt istället. Endast "ariska" kvinnor/flickor fick skydd och säkerhet av nazisterna.

Ett exempel till: Vice 2:e talman Björn Söder hävdar att judar, samer och Zlatan inte är svenskar, poserar glatt tillsammans med gamla SS-officerare som Franz Schönhuber (1998). Om "farbror Adde" inte skjutit sig själv i bunkern utan fått leva fram till 1998 och fylla 109 år skulle han säkert få en hjärtlig bamsekram av unge Björn.

Varför rensades inte Björn Söder ut efter den numera världskända rasistiska grodan om att judar, samer och Zlatan inte är svenskar? Jag känner många judar och samtliga hävdar att de är lika mycket svenskar som de "etniska svenskarna".

Vilken musik SD:s politiska ledning och deras gatans parlament lyssnar på under fritiden har vi ingen kunskap om. Klassisk opera lyssnar de definitivt inte på. I så fall skulle det vara musikverk av Wagner som var en av Hitlers favoritkompositörer, och hans musik användes ofta i propagandasyfte under naziregimen. Den lågutbildade och korkade högerpöbeln lyssnar nog på betydligt mer lättsmält musik. Vad Jimmie Åkesson lyssnar på under sin ledighet i den privata sfären får du aldrig reda på. Han kanske rör sig rytmiskt i takt med dunkande vitmakts-musik med sina hörlurar på.

Enligt den senaste opinionsmätningen backar SD. Förhoppningsvis börjar det svenska folket få upp ögonen för vilket odemokratiskt, rasistiskt och kvinnofientligt parti SD egentligen är. Bakom deras polerade och rumsrena fasad döljer sig ett i grunden nazistiskt parti. Så gott som alla nazister röstar på SD av strategiska skäl eftersom röster på pyttesmå och mer eller mindre splittrade nazistpartier är bortkastade. De nazistiska organisationerna ser en möjlighet att vinna politisk mark i SD:s bakvatten. Gruppen Nordisk Ungdom har sagt att de tänker stödja SD i ett eventuellt extra val.

Trots SD:s rumsrena fasad lever de fortfarande i symbios med nazisterna. Träffas i lönndom, skriver rasistiska inlägg i bl a Nordfronts kommentarsfält med mera. Många av SD-politikerna har varit medlemmar i nazistpartier eller har hemliga band med nazistiska grupperingar.

Om SD mot alla odds skulle få regeringsmakten kommer moder Svea att drivas till ruinens brant. Historiskt går det alltid käpprätt åt helvete för länder som styrs av totalitära regeringar. Nazister, fascister eller extremkommunister - två sidor av samma skitiga mynt.

Det är du som är naiv, korkad och högerextrem. Ni trångsynta och tangentbordskrigande högermuppar håller varandra om ryggen, ägnar er åt ryggdunkningar och utbyter enfaldiga åsikter. Om ni växer i antal kommer Sverige att utarmas intellektuellt. Sanna mina ord.

Tack för att du tror att jag är ung. Det värmer verkligen. Om jag färgar håret svart och kletar på brunkräm så kanske jag kan tas för ett ensamkommande barn i 15 årsåldern. Jag föddes för en bra bit för över femtio år sedan, hur som helst hann jag fylla några år innan JFK föll offer för en lönnmördares kulor.
__________________
Senast redigerad av lupac 2016-03-16 kl. 16:09. Anledning: Felskrivning
Citera
2016-03-16, 17:44
  #82
Medlem
Pansarveckets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lupac
Din logik ligger på nazisternas låga pöbelnivå. Exempel: du försvarade en nazist och förintelseförnekare här på Flashback när jag krävde svar av honom varför judinnor, romska kvinnor/flickor, svårt funktionsnedsatta kvinnor/flickor, oliktänkande och lesbiska kvinnor inte skonades av det tredje riket utan mördades brutalt istället. Endast "ariska" kvinnor/flickor fick skydd och säkerhet av nazisterna.
Citation needed!
Bevis tack! Annars har du gjort dig skyldig till ett sk försök till karaktärsmord igen och sånt måste jag nog tyvärr anmäla för.
Citat:
Ett exempel till: Vice 2:e talman Björn Söder hävdar att judar, samer och Zlatan inte är svenskar, poserar glatt tillsammans med gamla SS-officerare som Franz Schönhuber (1998). Om "farbror Adde" inte skjutit sig själv i bunkern utan fått leva fram till 1998 och fylla 109 år skulle han säkert få en hjärtlig bamsekram av unge Björn.
Du får fortfarande inte till det helt rätt. Kolla nu upp det där med talmän och vice osv, så du åtminstone får det rätt på tredje försöket.
Din halmgubbe går sönder här "Björn Söder hävdar". Det gjorde han inte. Han argumenterade för att de själva hävdar så och det har han helt rätt i. Det framgick redan i mitt förra svar.

Får man förresten för 20 år sen ha varit i samma bild som Franz Schönhuber oavsett vad Schönhuber gjort för 70 år sen? Eller får man bara inte ha varit glad på bilden? Den här sortens guilt by association har till och med fått en egen del i gratisordboken wikipedia och det kallas reductio ad Hitlerum eller argumentum ad Hitlerum. Tänk om någon hittar en selfie på sig och Breivik och den kommer upp om 30 år? Ska han bli av med jobbet då? Idiot!
Begriper du inte vilket totalitärt samhälle du egentligen förespråkar?
1. Det är inte brottsligt att vara med på bild.
2. Vad Hitler hade sagt eller gjort har du ingen som helst aning om. Du och din enkla knöl är ganska långt ifrån min värld om du ens funderar på det.
3. Vad är brottsrubriceringen för att krama 109-åriga gubbar?
Citat:
Varför rensades inte Björn Söder ut efter den numera världskända rasistiska grodan om att judar, samer och Zlatan inte är svenskar? Jag känner många judar och samtliga hävdar att de är lika mycket svenskar som de "etniska svenskarna".
För att det inte är eller var rasistiskt? Eller världskänt? Kanske knappt ens utanför din lilla kommunistklick?

I alla fall inte bara för att du tycker det.
Citat:
Vilken musik SD:s politiska ledning och deras gatans parlament lyssnar på under fritiden har vi ingen kunskap om.
Jo, det har vi faktiskt. Jimmy jammade på Harry B James för inte så länge sen och spelade bland annat upp musik från ett världskänt band från mina hoods.
Citat:
Klassisk opera lyssnar de definitivt inte på.
Patetiskt! Såna här larvigheter avslöjar din mentala nivå hela tiden.
Citat:
I så fall skulle det vara musikverk av Wagner som var en av Hitlers favoritkompositörer, och hans musik användes ofta i propagandasyfte under naziregimen.
Återigen visar du din okunnighet, men du kanske tänker filmmusik nu? Nån hollywoodproduktion som fastnat särskilt? Jag har inte tid att läxa upp dig i musikhistoria, men din okunskap förbluffar bara nästan lika mycket som den är skrattretande som försök till rationellt argument. Snyt dig nu och kom upp ur sandlådan.
Citat:
Den lågutbildade och korkade högerpöbeln lyssnar nog på betydligt mer lättsmält musik.
För din kännedom så har musiken aldrig varit så enkel och lättsmält dynga som den är idag. 30 och 40-talen var avsevärt mer komplexa och diversiva.
Citat:
Vad Jimmie Åkesson lyssnar på under sin ledighet i den privata sfären får du aldrig reda på. Han kanske rör sig rytmiskt i takt med dunkande vitmakts-musik med sina hörlurar på.
Vad fan vet du om det?`Tror du han sitter uppe i molnen avskärmad från vanliga människor? Hur intressant blir den här musikdiskussionen förresten? Tänker du gå nånstans med teoretiserandet av musikval? Hur påverkar musikvalet en människas karaktär eller politik? Kan man dra slutsatser av skillnaden på dem som lyssnade på Noice och de som var mer inne på GT?
Citat:
Enligt den senaste opinionsmätningen backar SD.
Jaha?
Citat:
Förhoppningsvis börjar det svenska folket få upp ögonen för vilket odemokratiskt, rasistiskt och kvinnofientligt parti SD egentligen är.
"För det säger typ alla?"
Citat:
Bakom deras polerade och rumsrena fasad döljer sig ett i grunden nazistiskt parti.
Precis som bakom alla partier, finns det olustigheter och värderingar som jag inte ställer upp på, men nu är det de här vi har att välja på.
Citat:
Så gott som alla nazister röstar på SD av strategiska skäl eftersom röster på pyttesmå och mer eller mindre splittrade nazistpartier är bortkastade.
Ditt misstänkliggörande av ett parti med en fjärdedel av svenska folkets röster bakom sig vid nästa val är en ganska oärlig debattteknik. DU har absolut ingen som helst täckning för dina argument och historisk bakgrund har du redan använt fler gånger än en. Är du sugen på några varv till med cirkelargument, dvs springa runt i snurrdörren igen, så kan du väl göra det på egen tid. Jag vill inte ta tid på dig eller äkna varv, det ger mig inget. Troligen ingen annan heller.
Citat:
De nazistiska organisationerna ser en möjlighet att vinna politisk mark i SD:s bakvatten. Gruppen Nordisk Ungdom har sagt att de tänker stödja SD i ett eventuellt extra val.
Vad kan du om de nazistiska organisationerna? Och rent logiskt är inte alla partier som har färre röster i SDs bakvatten? Och likaledes alla på vänsterkanten i S's bakvatten? Förstår du det irrationella i din argumentation? Eller rättare sagt det fullständigt huvudlösa blanskottet du "hotar" en diskussion med?
Citat:
Trots SD:s rumsrena fasad lever de fortfarande i symbios med nazisterna. Träffas i lönndom, skriver rasistiska inlägg i bl a Nordfronts kommentarsfält med mera. Många av SD-politikerna har varit medlemmar i nazistpartier eller har hemliga band med nazistiska grupperingar.
Ohh, träffas i lönndom minsann? Du borde definitivt komma ut lite mer. Vad är beläggen för symbios och varför? Vilka får skriva vad och vart? Vilka är de hemliga banden och till vem? DU beter dig mer och mer som en hysterisk idiot. Take a chillpill.
Citat:
Om SD mot alla odds skulle få regeringsmakten kommer moder Svea att drivas till ruinens brant. Historiskt går det alltid käpprätt åt helvete för länder som styrs av totalitära regeringar. Nazister, fascister eller extremkommunister - två sidor av samma skitiga mynt.
Jag vill egentligen inte hålla med, så säger jag inte mer än så. Jag tvivlar dock starkt på att SD skulle kunna vara skadligare för detta land än den nu sittande regeringen.
Citat:
Det är du som är naiv, korkad och högerextrem. Ni trångsynta och tangentbordskrigande högermuppar håller varandra om ryggen, ägnar er åt ryggdunkningar och utbyter enfaldiga åsikter. Om ni växer i antal kommer Sverige att utarmas intellektuellt. Sanna mina ord.
Sorry, aborten på dig är minst 20 år försenad. (Inforga valfritt ad hominem)
Citat:
Tack för att du tror att jag är ung. Det värmer verkligen. Om jag färgar håret svart och kletar på brunkräm så kanske jag kan tas för ett ensamkommande barn i 15 årsåldern. Jag föddes för en bra bit för över femtio år sedan, hur som helst hann jag fylla några år innan JFK föll offer för en lönnmördares kulor.
Nu menade jag inte ung och vitalbemärkelsen utan för korkad för att få kalla dig vuxen. Sen byter du ålder lite för ofta för att kunna tas på allvar. Dina referenser stämmer inte riktigt heller ihop med historisk relevans. Du var inte född när Palme dog, erkänn.
Citera
2016-03-16, 18:00
  #83
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pansarvecket
Jämfört med sossarna på 40-talet är dagens SD ett rent vänsterparti.

Det är ju bara att googla "Rashygien" eller "Rasbiologiska institutet" för att bekräfta detta.

Sen kan man ju kalla SD för nazister bäst man vill när många Judar röstar på just SD då övriga svenska partier inte direkt himlar med sin avsky för judar. Bara att se på Malmö och hur dess judiska population behandlats samt vilka åsikter exempelvis medelsossen har på Israel/Palestina kontra SD.
Citera
2016-03-16, 20:16
  #84
Medlem
lupacs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oLf
Mm, för det är högern som spenderar oproportionerligt mycket energi på att försöka förbjuda kränkande ord och åsikter? Fötterna på jorden.

Det är Trump-supportrar som attackerar Bernie Sanders Eller Hilary Clinton och dess supportrar?
Det finns en högerextrem organisation motsvarande AFA i Sverige som åker till oliktänkares hem och klubbar ned dom?

Du vet att NSDAP var ett vänsterparti? Sen är inte kommunisternas illdåd under ww2 och efterkrigstiden att förringa direkt.

Men akta SD!
http://www.fria.nu/artikel/113824
http://expo.se/www/download/faktablad-mordoffer.pdf
Under åren 1990-2012 inträffade i USA 4420 fall av högerextrema attacker i USA vilka tillsammans orsakat 670 dödsoffer och sårat drygt 3 000 personer.

Ku Klux Klan stödjer Donald Trump. Själv vägrar han att ta avstånd från KKK och vit makt-rörelsen. Både KKK-toppen David Duke och högerextremisten Jean-Marie Le Pen vill se Trump som USA:s nästa president. Vill du? Inte jag.

Hur många har de svenska vänsterextremisterna dödat sedan 1982? Noll. Högerextremisterna? En ansenlig mängd.

Den autonoma rörelsen i Sverige begick majoriteten av våldsamma upplopp, motstånd mot polis, skadegörelse, sabotage, hemfridsbrott med mera. Än så länge inget dödligt våld som mord och dråp.

https://www.gp.se/nyheter/sverige/1....d-fran-ukraina
Om en mordmisstänkt svensk nazist som ska utlämnas från Ukraina.

Det mest uppmärksammade fallet är den norske högerextremisten Anders Behring Breivik som dödade sammanlagt 77 personer i Oslo och på Utøya.

Citat:
Du vet att NSDAP var ett vänsterparti? Sen är inte kommunisternas illdåd under ww2 och efterkrigstiden att förringa direkt.
Det ynkliga argumentet har alla högerextremister kört med i sina patetiska försök att försvara sin egna extrema högerideologi och upphöja den till en människovänlig åskådning. Det råder de facto en allmän konsensus som hävdar att nationalsocialismen är en högerextrem ideologi.

https://politifon.wordpress.com/2014...-vansterteori/

Om Hitler och hans anhang hade fått fortsätta sitt systematiska massmördande i tolv år till skulle antalet dödade människor med största sannolikhet ha stigit från ca drygt 20 miljoner till ett betydligt högre tal. Minst det dubbla!

Alla folkmord är lika vedervärdiga oavsett vilka som begår dem. Historiskt sett har det skett flera åtskilliga folkmord. 10 miljoner kongoleser som dödades under kung Leopold II:s skräckvälde, förintelsen i Rwanda, europeiska kolonisternas massmord på Amerikas indianer, systematiska utrensningar som beordrades av kommunistdiktatorer, folkmordet i Rwanda (1994).

Totalt antal mördade
Sovjetunionen: 61 911 000 (varav 22 502 000 åren 1936–1945)
Nazityskland: 20 946 000 (varav ca 13 miljoner utrotades i Förintelsen, åren 1933-1945)

Citat:
Men akta SD!
SD kommer lyckligtvis att försvinna från den politiska arenan när folk börjar komma till insikt om vilket rasistiskt och kvinnofientligt parti det är.

Förresten har vi faktiskt åsikts- och yttrandefrihet här i Sverige. Fötterna på jorden, tack!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback