Jag sitter och försöker lära mig lite hur certifikat fungerar. Ser t.ex. att Bear LUPE X3 är med på dagens vinnare-listan på avanza med en ökning på 55,46 %, men samtidigt samtidigt har LUPE-aktien sjunkit med 4,5 % idag. Jag trodde att det var så enkelt att ett certifikat med hävstång x3 skulle innebära att certifikatet skulle öka 4,5*3=13,5 %. Men så enkelt är det ju uppenbarligen inte då 55,46% =/= 13,5%. Hur fungerar det?
Citat:
Ursprungligen postat av
Isnatt
Har en egen fråga också:
När jag skriver mitt testamente, kan jag skriva så dom jag vill ska ärva ärver min portfölj splittad på två? Eller måste aktier och fonder säljas när jag dör?
Aktier och fondandelar, lika lite som någon annan typ av egendom, behöver inte säljas när du trillar av stolen, om du nu inte i testamente föreskriver att egendomen faktiskt ska säljas. Så du kan testamentera bort portföljen splittad i två.