Citat:
Ursprungligen postat av
MrsCloudberry
Vet inget om knarkandet, men man ser på henne att hon inte mår bra. Klart utbränd. Hon är inte lika fixad som tidigare. Det kom nog som en chock att faktisk prestera och inte bara snacka en massa skit om andra. Inte lätt när man hamnar på andra sidan att faktiskt arbeta för att få saker gjorda. Man kanske ska respekt för att saker inte är så lätta som man tror när man sitter i opposition.
Citat:
Ursprungligen postat av
DaEzz
Ebba har upptäckt att det är betydligt mer krävande och jobbigt att fatta beslut och ta ansvar än att sitta i opposition och inte behöva göra ett skit mer än att vara kritisk, högljudd och utåtagerande.
Hon klarar inte av jobbet och förstod aldrig vad som krävs av ett statsråd till att börja med. Patetiskt.
Citat:
Ursprungligen postat av
2006
Inom KD pågår diskussioner på hög nivå gällande Ebba Buschs framtid som partiledare, rapporterar Expressen, som ringt runt i partiet.
Inte minst Jakob Forssmeds framträdande i SVT:s partiledardebatt har satt i gång samtal, enligt tidningens källor. Många inom partiet uppges ha uppskattat hans mer nedtonade retorik.
– Att han levererar så bra väcker ju tanken om honom som en potentiell efterträdare bland många, säger en central partiföreträdare.
https://www.expressen.se/nyheter/bus...eras-internt-/
Efter sin semester kommer hon sannolikt att avgå
Under hela sin tid som partiledare har hon baserat sin verksamhet på att vara en pladdermaja. Hon har drivit partiet högerut. Detta utan att få någon belöning i form av ökat väljarstöd. Nu ska hon plötsligt leverera och det vet hon inte hur man gör. I början av sin karriär räckte det med att vara ung och söt och komma med häftiga formuleringar nu ska hon leverera och det vet hon inte hur man gör.
Hon offrade Ingerö för att dölja sina egna tillkortakommanden. Nu finns det ingen annan att skylla på
Hon är inte längre ung och söt och då har hon inet att komma med så nu börjar slutet närma sig. Nu ska man bara se till så att det sker snyggt och att man får en kompetent efterträdare dvs en som fungerar även i regeringsställning. Det kan ta lite tid men hennes slut närmar sig snabbt