Citat:
Ursprungligen postat av
Louise
Jag pratar om kvittning av t ex det slaget som nämns i 18 § Skuldebrevslagen. Fordran kvittas mot genfordran. Världens äldsta trick i skuldebrevssammanhang. Någon började påstå att detta inte längre förekommer, dock hittills utan att kunna leverera något stöd för påståendet.
Om du menar att stater kvittar sina innehav av statspapper mot varandra så är det hos dig, inte mig, som bevisbördan ligger.
För att förtydliga. Om stat A vill låna upp pengar, varpå stat B köper en del av deras statspapper, så påverkas inte stat As eventuella innehav av statspapper emitterade av stat B.
Det är därför jag tycker att det är en intressant tanke, att fundera på hur man skulle kunna röra sig mot en sådan situation. Man kan t ex tänka sig att ränteutbetalningar sker i form av att annullera en del av sitt innehav av mottagarens statsskuld om sådant finns.
Rent praktiskt hade det blivit mycket liten skillnad, men det hade kunnat ge en klarare bild av situationen rent generellt. Sverige t ex har ju en
negativ nettostatsskuld sedan 2005, någonting som jag vågar påstå att gemene man inte har en aning om, eftersom att de enda siffror som syns alltid är brutto.