Flashback bygger pepparkakshus!
2015-02-05, 21:20
  #85
Medlem
Forzos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kakburk
Detta skulle i så fall vara ett kvitto på att Stockholm som är de mest pådrivande för massinvandring och mångkultur inte vill ha det inpå knutarna men på lite lagom spännande avstånd där andra tar ansvaret.

Absolut. Enligt kommunpolitikern i den här artikeln i Värmlands Folkblad skulle Stockholm behöva ta emot 90 000 asylsökande för att komma upp i samma nivå som Filipstad ligger på nu...
Citera
2015-02-05, 22:34
  #86
Medlem
AlwaysAllIns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kalmar2004
Kör till valfri ort som står med på listan och se dig omkring.

Det du kommer mötas av mestadels av fallen är sömniga svenska småsamhällen utan några integrationsproblem.

Integrationsproblemen är oändligt mycket större i lite större städer (som inte är med på listan).

Njaaaaaeeeeeee!
Jag bor i en av dessa no go zon som dessutom har tre utanförskapsområden inom sina gränser (stadsgräns) som dock borde vara elva om man räknar korrekt.
Vi tävlar i skottlossningar och kriminalitet med typ Göteborg.
Kriminaliteten är så svår i staden så den påverkar infrastrukturen samt att Polisen vågar inte agera pga risk för personlig vendetta mot dem.
Krogarna, garderoberna, smålivsaffärerna får "hjälp" av kriminella organisationer att driva sin verksamhet, sälja smuggelgods åt dem samt betala avgifter för att det inte skall börja brinna hos dem.
Nu försöker de kriminella blatte och negerligorna ta sig in i industrin för att på så sätt ännu enklare kunna tvätta pengar o dylikt.
Självklart så drivs många kontantverksamheter såsom skrotar o dylikt av kriminella blatte/ negerligor.

DET FINNS INGET SOM KAN KALLAS FÖR SÖMNIGT SMÅSAMHÄLLE!

Sverige, en nation med städer som dukat under för kriminella ligor!
Sverige, en svårt sargad och sjuk nation!
__________________
Senast redigerad av AlwaysAllIn 2015-02-05 kl. 22:57.
Citera
2015-02-05, 22:44
  #87
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kalmar2004
Kör till valfri ort som står med på listan och se dig omkring.

Det du kommer mötas av mestadels av fallen är sömniga svenska småsamhällen utan några integrationsproblem.

Integrationsproblemen är oändligt mycket större i lite större städer (som inte är med på listan).

Är det verkligen så? Har varit en hel del skriverier om Migrationsverkets boende i Gunsta utanför Uppsala den senaste månaden, det ligger en bra bit utanför stan i vad man skulle kunna kalla sömnigt småsamhälle, men integrationen verkar lämna en del att önska:

Citat:
Chaufförer har hotats och många resenärer känner sig otrygga. Flera på mötet vittnar om hotfull stämning och förseningar på grund av att personer från Migrationsverkets boende står och dividerar med chauffören.

– Barnen hör de här personerna hota busschauffören och hota att slå ihjäl Sorans grabb och elda upp huset. Vad ska barnen får för bild av invandrare?, säger en man upprört.

Soran äger Gunsta krog och minilivs, där de har råkat ut för stölder och hot och dessutom får ta emot många frågor om allt möjligt.

En annan person berättar att han haft inbrott hemma av personer från Migrationsverkets boende.

(FB) Situationen i Uppsala

Jag misstänker att det är mycket som helt enkelt inte tas upp i pressen, jag är förundrad över att det här har tagits upp i UNT, som är en riktig invandringsvurmande och SD-hatande tidning. Måste vara någon journalist eller politiker som drabbats.
Citera
2015-02-06, 08:03
  #88
Medlem
Carl Serungs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fjodorov
Har det? Märkte inte av något när jag var där på besök i somras. Men ändå, rätt märklig lista.
Bla så har Simrishamsn sjukhus gjorts om för ca 300 platser.
Citera
2015-02-06, 10:42
  #89
Medlem
4N0NYMs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CaptainKuling
Är det någon som har statistik på hur detta har påverkat fastighetspriserna i kommunerna?

Upp 30% i snitt. Det är framförallt välbärgade svenskar som vallfärdar till dessa exotiska områden. Även stora delar av journalistkåren har köpt villa/sommarhus i någon av kommunerna på listan.
Oisín Cantwell köpte en hel flyktingförläggning i Laxå. Rykten säger att han ska bo där permanent. Han ska tydligen dela säng med ensamkommande.
Mina fördomar fick sig en rejäl käftsmäll - oj så fel jag haft.
Citera
2015-02-08, 13:51
  #90
Medlem
Det intressanta är väl inte vart flyktingförläggningen liggs utan vart de hamnar efter att de fått uppehålls tillstånd i Sverige. De hamnar i de kommuner som har många kommunala hyreslägenheter och ligger i ett storstadsområde.
Citera
2015-02-08, 14:08
  #91
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ruter
Det intressanta är väl inte vart flyktingförläggningen liggs utan vart de hamnar efter att de fått uppehålls tillstånd i Sverige. De hamnar i de kommuner som har många kommunala hyreslägenheter och ligger i ett storstadsområde.

Enligt SCB bosätter sig var fjärde i någon av storstadskommunerna Stockholm, Göteborg och Malmö. De flesta invandrarna bosätter sig tydligen i Stockholm, vilket förklarar varför man mest ser invandrare på stadens gator.

SCB - Invandringen på rekordhög nivå

SCB - Största folkökningen på många år
Citera
2015-02-08, 15:40
  #92
Medlem
Nicke08s avatar
Självaste Migrationsverket menar därmed att det finns en gräns?

Det innebär att myndigheten är infiltrerad av Främlingsfientliga krafter. Hur ska Svenska Journalister hantera detta?

Hur blir det nu?

Citat:
– Vi kommer ta hänsyn till de kommuner som har många asylsökande i sin kommun i förhållande till befolkningsmängden, säger Anders Danielsson, generaldirektör på Migrationsverket.

Generaldirektören skjuter sig själv i foten här. Han medger faktiskt att det finns hänsyn att ta till i förhållande till befolkningsmängd. De som hävdat samma sak blir utmålade som Rasister och Främlingsfientliga av Svenska Journalister. Men inte nu?!

Vad beror detta på?

Intressant.
Citera
2015-02-08, 21:49
  #93
Medlem
detgillardus avatar
Migrationsverket vill alltså förvägra dessa 14 kommuner den påfyllning av IT-konsulter de så väl behöver för att rädda pensionerna? Taskigt tycker jag.

Invandringen skall ju vara så oerhört lönsam för oss och så länge vi garanterar livstids försörjning åt alla genom PUT så verkar ju tillgången på invandrare vara ganska stor. Är det inte då rimligare att vi kniper så många vi kan innan alla andra länder kan lägga beslag på dem? Om vi bara gör det så borde det gå att få hit tillräckligt många för att rädda även Borgholms pensioner. Även om jag iofs kan hålla med om att de varit lite väl giriga hittills...
__________________
Senast redigerad av detgillardu 2015-02-08 kl. 21:53.
Citera
2015-02-08, 23:55
  #94
Medlem
om man fråntog kommunerna rätten att bestämma över vad eller vart något ska byggas och i stället förde över det till en högre maktbefogenhet, exempelvis staten eller landstinget, skulle de kommunala bostadsbolagen kunna bygga en massa hyresrätter i områden där det nu inte finns så många invandrare. Det skulle kunna vara ett bra sätt att motverka gettofieringen i Sverige, och det vore mycket bra. För som det nu är, kan ett borgerligt parti, i riksdagen, förespråka massinvandring samtidigt som samma parti på kommunalnivå motverkar detta eftersom de sålt bort allmännyttan och inte tillåter nya sådana lägenheter.
Citera
2015-02-09, 00:48
  #95
Medlem
had0cs avatar
boden Jokkmokk och Pajala har nära mer invandrare än svenskar.
Citera
2015-02-11, 09:48
  #96
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FreedomOfSpeech201
Är det verkligen så? Har varit en hel del skriverier om Migrationsverkets boende i Gunsta utanför Uppsala den senaste månaden, det ligger en bra bit utanför stan i vad man skulle kunna kalla sömnigt småsamhälle, men integrationen verkar lämna en del att önska:

Gunsta ligger i Uppsala kommun och Uppsala kommun finns inte med på listorna som diskuteras.

Uppsala kommun tar emot FÅ invandrare jämfört med t ex Lessebo kommun.

http://pejl.svt.se/val2014/flyktingm...nde-data?sorts[flyktingar]=-1

Lessebo 69,9 flyktingar per 1000 innevånare.
Uppsala 11,3 flyktingar per 1000 innevånare.

Lessebo har tagit emot ca 500 flyktingar.

Uppsala har tagit emot ca 2400 flyktingar.

Lessebo anses vara "fullt" medan i Uppsala finns det gått om plats eller?

Skulle Uppsala ta emot lika många befolkningsmässigt som Lessebo skulle de ta emot 28000 flyktingar.

Vad tror du är "värst"?

500 flyktingar i Lessebo eller 28.000 i Uppsala?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in