Belorukova snabbast före Nepryaeva och Lampic. Ryskt, slovenskt, tyskt schweiziskt och norskt topp-10. Bångman 11:a, Rönnlund 12:a och Ribom 17:e. Vinsa miisade att gå vidare med 26 hundradelar.
Vuorinen snabbast i kvalet före Klaebo och Bakanov. Svensson 9:a, Thorn 11:a och Danielsson 13:e. Jonsson utslagen på 33:e plats. Hade nog förväntat mig ett bättre kvalresultat av Svensson.
Bångman i första kvartsfinalen mot Belorukova. Ribom i andra kvartsfinalen mot Carl och båda Weng-tvillingarna, blir svårt för Ribom att gå vidare. Rönnlund i fjärde kvartsfinalen mot Nepryaeva och ytterligare en ryska.
Thorn i första kvartsfinalen mot Vuorinen, Svensson i fjärde kvartsfinalen mot Klaebo och Danielsson i femte kvartsfinalen mot Bakanov och Chervotkin.
__________________
Senast redigerad av Alkibiades 2015-02-03 kl. 06:11.
Svagare kval både på dam- och herrsidan än ifjol av våra. Väntat på hos tjejerna, tre av fyra presterar ändå bättre än sin ranking. Rönnlund och Bångman mot 2ggr ryskor, viktigt att kriga ända in, tredjeplats kan vara tidsavancemang. Än tuffare för Ribom som Alkibiades är inne på. Surt för Vinsa med 31:a plats, det var ju det här hon skulle köra på JVM.
Lite mer oväntat svagt på pojksidan, trodde mer på Oskar. Nästan 5 sek efter Vuorinen alltså... Thorn möter nämnde finne och den fransman som dominerat i mellaneuropa i kvarten, tufft. Tredjeplats kan vara tidsavancemang. Olle Jonsson underpresterar rejält sett till hur han åkt mot de andra svenskarna tidigare i vinter. Surt för honom också eftersom han knappast ska åka något mer i JVM.
Norrmannen Stenshagen jag varnade för klarade med nöd och näppe kvalet, istället en annan norrman, Kläbo, på andra plats. Han var bara i kvartsfinal när Stenshagen vann i norska juniscupen senast.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!