Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-01-24, 13:46
  #1
Medlem
aannkks avatar
hejsan, har i uppdrag att leta på nätet efter bil som är bränslesnål, pålitlig och inte extremdyr med reservdelar, för runt 8000:- runt 0,5-0,6 l/mil
Citera
2015-01-24, 14:00
  #2
Medlem
PreciousCobras avatar
Det är svårt att hitta snåla bilar för små pengar men jah skulle rekommendera Opel corsa, drar 0.6-0.64 blandad körning. Finns flera riktigt billiga.

Även vw caddy är riktigt bensinsnål och billig så länge man aktar sig för diselarna. Dock inte lika vanlig och ofta i sisådär skick med tanke på priset.

Andra små bilar som borde dra lite och passa in på dig är skola Felicia. Säkert Renault clio, även om många klagar på elfel i dem bilarna..
Citera
2015-01-24, 14:39
  #3
Medlem
Puqes avatar
Jävla snålpitt.
Ge dig fan inte ut med en bil för 8 k på vägarna. Det är en säkerhetsrisk.
Spara ihop lite pengar och köp en ordentlig bil. En bil för 8 k kommer absolut rasa och gå sönder konstant.
Citera
2015-01-24, 15:24
  #4
Medlem
PreciousCobras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Puqe
Jävla snålpitt.
Ge dig fan inte ut med en bil för 8 k på vägarna. Det är en säkerhetsrisk.
Spara ihop lite pengar och köp en ordentlig bil. En bil för 8 k kommer absolut rasa och gå sönder konstant.

Det är inte alls säkert, jag äger idag en kia magentis (som var kias flaggskepp förut) som jag köpte för 7500, på firma. Detta är snart 2 år sedan. Det är verkligen ingen risig bil och jag har inte haft några problem med den alls. Haft den inne på två 1500mils servicar samt bytt 1 hjullager, thats it.

Jag skulle inte heller påstå att bilen är osäker, finns nya bilar med mindre säkerhetsutrustning. Tilläggas bör också att den inte gått 50 000+ utan ca 20.
Citera
2015-01-24, 15:41
  #5
Medlem
En bil för 8000 kr kommer om du inte har en enorm tur/skicklighet med att hitta rätt exemplar, alltid att vara i så dåligt skick att den kommer att kräva så mycket reparationer att bränsleförbrukningen kommer att vara ditt minsta problem.

Det kommer helt enkelt inte att spela någon roll om bilen drar 0,6 eller 0,8 liter/mil då den skillnaden kommer att utgöra en så försvinnande liten del av den totala kostnaden för bilägandet.

Försök iallafall spara ihop tills du har runt 15000 kr att lägga, först där börjar man kunna hitta bilar som inte är rena vrak.

Om du ändå vill göra ett försök så kan jag utöver de bilmodeller som redan nämnts tillägga Renault Clio 1,2 liter bensin. Den går på runt 0,6 liter/mil vid landsvägskörning och kan hittas för runt 8000 kr. Men då är de som sagt oftast i ganska dåligt skick.

Lycka till
Citera
2015-01-25, 00:41
  #6
Medlem
Provocative2.0s avatar
Renault Clio är vad du söker.
Citera
2015-01-25, 08:50
  #7
Medlem
gniff754s avatar
Skulle säga att en bil för 8k inte nödvändigtvis behöver vara sämre än en för 15k. Det gäller dock att titta mer på exemplaret än märket, och glömma märken som BMW och förvänta dig inte mycket körglädje för pengarna.

Oavsett vilket, med en bil i den prisklassen blir det lätt ett lotteri om du inte kan meka mycket själv - har du tur rullar den på utan problem, har du otur blir det mycket att fixa. Men det kan hända även med en bil för 15k, den stora fördelen med en bil för 8k är att måste du skrota den har du bara förlorat 8k
Citera
2015-01-25, 09:22
  #8
Medlem
850. hållbara och billiga.
Citera
2015-01-25, 09:44
  #9
Medlem
om du kan gå upp lite i pris typ till 10 tusen så kan du lätt få en hel och fin Toyota corolla.

Håller lika bra som en Volvo men drar betydligt mindre soppa och är billigare i skatt och försäkring.
Hade jag inte vart så inbiten Volvoägare så hade jag nog kört en corolla maken till billigare och enklare bilägande finns inte.

http://www.blocket.se/varmland/Toyot....htm?ca=11&w=3
Citera
2015-01-25, 10:02
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Puqe
Jävla snålpitt.
Ge dig fan inte ut med en bil för 8 k på vägarna. Det är en säkerhetsrisk.
Spara ihop lite pengar och köp en ordentlig bil. En bil för 8 k kommer absolut rasa och gå sönder konstant.

Tvärt om dom bästa och hållbaraste bilarna jag haft har varit fordon i 5000-10000kr klassen.
Så fort jag köpt dyrare bilar så har det vart svindyra verkstadsbesök och massa strul.

Bara för att en bil är dyr så behöver den inte vara bra och en billig bil behöver inte vara dålig.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback