Citat:
Ursprungligen postat av
Tellusstar
USA är skuldsatta upp över öronen och ändå så framställs det som att deras ekonomi är hur stark som helst. Obama höll tal och på SVTs Aktuellt hade man ett stort reportage där man nämnde flera saker som fler än någonsin har sjukförsäkring, oljepriset har sjunkit samt att man inte heller är så beroende av oljan. Och att den stora frågan är hur företagen ska kunna hitta arbetskraft! (särskilda branscher jag vet men ändå...) Naturligtvis förstår jag att den är bättre än tidigare eftersom allt är bättre än det som varit mm men ändå-förstår inte. Vill Obama ]
Men jesus. SVT pålitligt? Finns ingen expertis på NEK där.
Situationen har förvärrats sedan krisen började. Framförallt skulderna har vuxit sig starkare och riskerna för näringslivet har ökat. Både USA och EU är fullständigt käpprätt åt h-e. Det är inte bättre när riksbankerna spelar en aktiv roll i att manipulera räntorna nedåt.
Citat:
Ursprungligen postat av
ööööööHH
En statschef kan ju inte gå ut och säga att ekonomin är åt helvete och att allt kollapsar snart

Han försöker hålla marknadens förtroende igång så länge det går antar jag?
Bo Lundgren var likadan i Sverige år 1992. Inkompetent regim-media och ansvariga politiker är naturligtvis de sista ormarna man ska lita på.