Citat:
Ursprungligen postat av
Fiscatore
Alla politiker pratar just nu om vikten av att snabbare validera invandrares utbildningar, så att de kan fortsätta arbeta här.
Min fråga är mycket enkel: hur ska det gå till?
Ponera att en 50-årig man från Syrien hävdar att han är läkare, men saknar papper eller annat för att bevisa detta. Hur ska nämnda validering gå till?
Först tester i svenska i allmänhet genom någon form av accelererad SFI för invandrade akademiker. Sedan tester av personens teoretiska och praktiska kompetens som läkare. Så går det också till i verkligheten:
http://www.socialstyrelsen.se/ansoka...natland/lakare
Problemet för läkare från Syrien utan papper är väl att man inte kommer igenom steg 1 som är att få sin utländska utbildning godkänd. Om det nu är ett problem. Det är kanske rimligt att man inte kan bli läkare om man inte kan styrka att man genomgått en läkarutbildning, vad vet jag.