Mohamed Hassan, sekreterare i Trollhättans islamiska förening är sorgsen:
Citat:
Vad är det du reagerar på?
– Att hon har skrivit att somalier är folk som gillar att kriga. Somalier som är här i Trollhättan eller Sverige har kommit för ett bättre liv och de flydde från kriget.
Mohamed Hassan menar att det finns en risk att somalier som vänder sig till kultur- och fritidsnämnden kan behandlas annorlunda på grund av Alena Novaks fördomar om dem.
– Kultur är till för att folk ska integreras, men om man har den här uppfattningen om somalier tycker jag att det är fel person som jobbar med det här.
http://sverigesradio.se/sida/artikel...rtikel=6069331
Nu har ju Novak avgått, men hon satt i Kultur och Fritid förra mandatperioden också. Frågan är vilka beslut som påverkades av hennes fördomsfulla ideer?
Som jag skrev i trådstarten så har lokaltidningen TTELA känt till historien sen i våras, men valt att hålla tyst om det. Nu när Radio Väst tog upp det blev agendasättarna dock tvungna att agera:
http://ttela.se/nyheter/trollhattan/...mejlavslojande
Jag satt bredvid och hörde hela samtalet när en orolig medborgare ringde upp artikelförfattaren och konfronterade honom. "Men nu har hon avgått" var journalistens försvar.
Varningen är skriven av Utbildningsförvaltningen och då M:s vice ordförande Remigiusz Bielinski ingick i Utbildningsnämdens presidium kan väl M knappast ha missat detta? På den frågan blev journalisten tyst någon sekund men lovade försöka ta reda på mera. Utöver ett mailsvar hade hade dock ordförande Peter Eriksson hittils gjort sig oanträffbar för dem.
Att Peter Erikssons strategi att klara upp kriser är att sticka huvudet i sanden har man sett förut. Föregångaren Peter Hemlin var betydligt mer rakryggad. Samtidigt tycker jag det är bra att Eriksson valde att annonsera sin avgång redan när den här krisen började blåsa upp. Det visar ju att han har en del självinsikt om sina begränsningar.
Citat:
Ursprungligen postat av
maallgan
Kommunen kan inte bestraffa en politiker som inte är anställda va kommunen
Hon var skolläkare och gick "frivilligt" i pension. Varför löste kommunen problemet i tysthet samtidigt som sköterskan skulle varnas?