Citat:
Ursprungligen postat av
ilchino-ilsovrano
Förstår verkligen inte kritiken mot Jacob Hård och Blomman. Att ens jämföra Blomman med Matthias Fredriksson är ju ett skämt. Anders Blomqvist har enligt mig en överlägsen blandning av inlevelse, kunskap och pedagogisk förmåga. Han förklarar alltid sakligt och tydligt vad som gäller ute i spåren. Han kanske inte är rätt ute varje gång han kritiserar FIS-juryn men vad gäller själva skidåkningen är han sällan fel ute. Matthias Fredriksson är ju goddag yxskaft i jämförelse. Elofsson har också stundtals samma platta analyser av loppen. "Ja, dom gick hårt idag. Märks ju tydligt också att Marit är i bra form. Men kul med en svensk topp tio-placering." "Nej, det vet jag inte." "Nja, det är lite svårt att veta." "Ja, kanske det. Såg ut så faktiskt."
Blomman levererar alltid nån slags konkret analys av de händelser som är i centrum, hans entusiasm och enorma kärlek för längdsporten lyser igenom också, vilket jag gillar.
Eftersom jag kritiserade dem så tänkte jag försöka förklara vad min kritik består av.
Jag tycker att Jacob och Blomman känns trötta, deras info och kunskaper är alltför ofta gammal och inte aktuell. De pratar om åkare som var dåliga på utförsåkning för ett par säsonger sedan och sen när dessa åkare går bra utför i ett antal tävlingar fortsätter de prata om hur dåliga dessa åkare är i utförsåkningen. "Skatespecialister" som plötsligt gör bra lopp i klassiskt som de ska vara mycket sämre i, detta trots att de redan tidigare år gått bra i klassiskt.
Att vissa ord kommer gång på gång är nog mer en sak som jag personligen stör mig på så jag ska kanske inte klaga för mycket på det.
Att de har så har de ibland har svårt att hänga med bland tider och olika kontroller har jag nämnt tidigare. Utöver det så saknar jag en närmare kunskap och intresse för åkarna, ibland känns det som är de har noll koll på alla åkare som inte är i det absoluta toppskiktet. Att de ska ha koll på hur det går för svenska talanger och hålla ett öga på deras utveckling känns självklart men jag tycker inte att det verkar som att de har koll.
Vem som skulle kunna tänkas ersätta är inte en lätt fråga, jag gillar Elofsson som bisittare men han är långt ifrån perfekt och han kan, precis som du säger, ibland vara väldigt "platt" i sina analyser.