Citat:
Ursprungligen postat av
extremtlagom
Vilken roll har
egentligen Saudiarabien idag?
Hur ser Saudiarabiens större strävanden ut?
Vem är Primus motor?

Det är nog väldigt mycket rivaliteten mellan Iran och Saudiarabien som driver allt.
Saudiarabien har inget till övers för islamister. De vill inte ha revolution eller någon "arabisk vår" alls. De eftersträvar stabilitet.
Men alla som är emot Iran får deras stöd, därav blir det rörigt. Därav stödjer de emellanåt islamister i närområdet, bl. a. i Syrienkriget. De har dock inget intresse av att stödja terrorbrott i t. ex. Europa.
En ny grej som kan vara början till en förändring i regionen (och världen), är att ett närmande har skett mellan Saudiarabien och USA. Konkurrensen dem emellan i oljehandeln ska man ta med en nypa salt, USA:s skifferolja är inte någon särskilt lönsam industri från början. Så att Saudi dumpar världsmarknadspriset på olja drabbar inte USA i någon större utsträckning. Däremot är det förödande för Iran och Ryssland, vilket båda gynnas av.
Att Saudiarabien sägs sponsra terrorism är felaktigt (så länge den inte riktas mot Iran eller Irans allierade). Däremot finns det enskilda individer i Saudi som ägnar sig åt sådant. Landet har typ 5 000 sysslolösa prinsar med mångmiljonbelopp i veckopeng. Någon promille av dem är rötägg - shit happens.
OnT: Att IS överhuvudtaget finns, beror på tomrummet som skapats i Irak och Syrien sedan staterna har fallit samman. IS är blott en ersättning av maktapparaten som staten utgjort. De vinner framgångar i öde land, kan man säga, där inget ordnat motstånd finns eller där det är svagt.
Så att de inte bekrigar Israel beror främst på att de inte har någon roll att fylla där.
Sen så har alla givetvis rätt, som har sagt att de rent militärt inte skulle ha någon chans. Men det hänger ju också ihop.
Själv tror jag aldrig IS lyckas bli så mäktiga att de får kontroll över några oljekällor. Deras tid på vår jord är nog begränsad. Inte minst närmandet mellan Saudiaranbien och USA samt den gryende våren i Iran (ja, tecken finns) kommer att neutralisera dem i sinom tid.
Ja, jag är optimist