Citat:
Ursprungligen postat av
cazzer
Här kommer en teori om inbrytningen vid Koscherbutiken, argumentera gärna för eller emot!
Inledningen till operationen:
https://www.youtube.com/watch?v=er7rPjh-Ugs
Polisen spränger totalt 4 laddningar innan inbrytningen inleds, detta görs nästan 30 sekunder innan man inleder inbrytningen, så det verkar ju väldigt osynkat om det bara handlade om distraktioner?
1. Bakre dörren/lastkajen (andra klippet här:
http://www.liveleak.com/view?i=e77_1420866110) denna laddning bryter nog upp dörren, men den bakre inbrytningsstyrkan blir stående, möjligen avvaktar de någon form av klartecken, för att inte hamna i korseld med entrén. Alternativt så bryter de bara denna dörren för att ta kontroll så att inte GM kan välja att fly den vägen?
2. Laddning mot skyltfönster, 2 st explosioner. Samma här, rutorna går inte sönder varvid denna inbrytningsstyrka som hade tänkt att gå in via fönstrena istället ansluter till styrkan som går genom huvudentrén till butiken (därav "korvstoppningen" runt dörren). Att man i detta klipp (
https://www.youtube.com/watch?v=NZX6Bjp--VU) ser poliserna stå med pumphagel eller om det är någon form av granatkastare för distraktionsgranater eller "breach-rounds", de lägger onekligen en hel del energi mot skyltfönstrena fram tills dess att gisslan börjar springa ut, då verkar de lägga ner den verksamheten.
Det enda jag inte riktigt fattar är laddningen som blåser bakdörren på Audi Q5:an, men om de använde någon form av granattillsats eller granatkastare så skulle de ju ha kunnat träffat lågt och träffat bilen, dock så borde vara proffsiga nog att inte missa ett enormt skyltfönster kan man ju tycka.
Vad säger ni?
Jag förstår inte heller riktigt syftet med explosionerna. Visst, första spränger upp bakdörren men de övriga tre verkar meningslösa. Var de tänkta att förvirra gärningsmannen? Kanske de försökte spränga skyltfönstrena men de smällarna verkade aldeles för svaga för det, var det planen borde de ha skickat fram någon för att aptera laddningar så som de bevisligen gjorde på bakdörren.
Sen tog det oroväckande lång tid innan någon avancerar mot butiken. Hade sprängningarna gått fel och de funderade på om de skulle köra plan b?
Poliserna som skjuter mot skyltfönstrena använder mycket riktigt något slags granatvapen, man ser blixten av en distraktionsgranat inne i butiken en sekund efter varje gång de skjuter.
För övrigt, gärningsmannen nedkämpas vid 1:13 i
videon, en polis faller ihop med en skottskada i benen några sekunder efteråt. Friendly fire?
En lite fånig detalj jag kom att tänka på är avsaknaden av billarm. Det sprängs, skjuts och springs runt en massa parkerade bilar men inga billarm går av. Lustigt.