Det är hopplöst tjäna pengar på olja, normalt. Enda anledningen till att jag själv sneglar lite på priset är förståss att nedgången är så väldigt stor.
Här är en kort sammanfattning av läget för den som kommit in sent i matchen.
Vissa är bombsäkra på att saudi pumpar massor och dumpar priset. Så enkelt är det inte.
Tvärtom ligger saudis produktion ganska flat, med en pytteliten minskning t.o.m.
https://ycharts.com/indicators/saudi...oil_production
Inte heller USAs allierad kuwait verkar inblandad.
https://ycharts.com/indicators/kuwai...oil_production
Det
är faktiskt USA själva som har en exploderande produktion
https://ycharts.com/indicators/us_crude_oil_production
Här är oljepriskraschen förklarad med en graf:
http://www.vox.com/2015/1/5/7493799/oil-prices-chart
Där ser man tydligt att det finns en överproduktion (vilket USA själva svarar för) men man ser också att
konsumtionen av olja planar ut och det är kanske den detaljen som överaskat flest. Om konsumtionen följt mönstret skulle överproduktionen varit marginell och troligen inte slagit igenom i priset eller bara slagit igenom lite.
Den intressanta frågan är hur mycket av den minskade efterfrågan som beror på moderna bilar, LED-lampor och ny isolering i moderna hus, att stora klumpiga datorer ersatts med surfplattor och smartmobiler, osv. och hur mycket som beror på sämre konjunktur.
En intressant fråga är: Amerikansk olje-boom är driven/drevs/ av det höga oljepriset. Så om priset sjunker då borde denna verksamhet försvinna. Därför pratas det mycket om break-even-nivåer för amerikansk fracking och canadas oljesand. Här förekommer alla möjligt siffror från 40 dollar och upp.
http://www.vox.com/2014/12/3/7327147...reakeven-shale
http://www.reuters.com/article/2014/...0SH5N220141023
Problemet är att det inte riktigt är så enkelt att dessa nya konkurrenter försvinner baradärför att oljepriset faller. Oljepriset måste nog "permanentas" på en låg nivå en längre tid för att skrämma bort investerare eller göra kapitalet så dyrt att det inte blir lönsamt. Säg att oljepriset bara skulle studsa upp nu igen. Ja, isåfall lär ju den amerikanska olje-boomen fortsätta i oförminskad styrka. Då vill det till att konsumtionen ökar alternativt att saudi/kuwait/ryssland minskar sin export rejält, för att priset ska lyfta.
Man kan konstatera en intressant sak här, när man studerar vilka länder som riskerar råka illa ut p.g.a. det låga oljepriset. Uppenbart kommer ryssland råka mycket illa ut här. Mycket illa. Men ju mer man grottar i dessa kurvor desto tydligare träder en bild fram, att det är rysslands
eget agerande som sänkt humöret i främst europa vilket sänkt efterfrågan och därmed oljepriset. Ryssland behöver alltså få europa på bra humör, få europeer börja konsumera, för att inte ryssland skall implodera.