Citat:
Ursprungligen postat av
Moon The Loon
Följde BBC under gisslandramat i den Judiska butiken. Där började man helt vardagligt rapportera om de trakasserier (både mord samt mindre incidenter) den Judiska befolkningen utsatts för i Frankrike de senaste åren utav Muslimer. Så kraftig hade den tydligen varit att många Judar hade flytt till andra länder.
Som Svensk måste man nypa sig i armen när man hör en sådan rapportering...
Vid ett par tillfällen under SVT:s rapportering så har de extraordinära omständigheterna i händelseutvecklingen pulveriserat åsiktskorridoren och sanningar har under några sekunder börjat flöda ut ur gästernas munnar, vilket krävt en intervention från programledaren Philip Struwe för att räta upp PK-skutan på rätt köl igen.
Det finns en inbyggd stämning i mediaupplevelsen som gör att det som sägs känns som sanning. Det har förmodligen något att göra med dess envägsuppbyggnad där den som tittar blir en passiv mottagare av informationen och inte kan lägga sig i eller påverka. Jämför med prästen framför den tysta församlingen eller envåldshärskaren framför sina undersåtar.
Men det är först när någon
faktiskt säger sanningen i media som dess fulla potential maximeras. Då krävs inte längre den rätta kameravinkeln, den rätta ljussättningen, det perfekta leendet eller den inövade meningen. Det är då som den mediala ormen förlorar sin hypnos över tittaren och bitarna faller på plats av sig självt.
Under sådana här sändningar är det svårt att manipulera sina tittare till att tänka rätt. Det krävs en hel arsenal av åtgärder för att göra lögnen till en sanning, och den här gången har svensk media inte hållt tillbaka någonstans.