Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-01-06, 17:47
  #1
Medlem
Vi har en drygt tio år gammal köksblandare, Mattsson. Som jag minns det skulle det vara en rätt bra blandare. Sen en tid så kärvar den när man drar från varmt till kallt eller tvärtom. Som om den skulle behöva smörjas. Finns det något man kan göra för att den ska gå smidigt som förr. Annars är nog alternativet att byta ut den.
Citera
2015-01-06, 17:57
  #2
Medlem
BNCs avatar
Är det en FM-mattsson engreppsblandare går det att byta insats i den, ingen anledning att byta ut hela.

Förmodligen passar den här:
https://www.k-rauta.se/byggvaruhus/m...-fmm-4000-9000

Att smörja tror jag inte direkt går att göra särskilt bra.
Citera
2015-01-06, 17:58
  #3
Medlem
Det går att byta "innanmäte" på blandaren.
Gjorde detta själv i somras. Tog ett kort på blandaren och åkte till Ahsell.
Dom hjälpte mig att få rätt reservdelar, samt en tub med glidmedel som skulle smetas på innan montering.
Citera
2015-01-06, 18:09
  #4
Medlem
Tack till BNC och blackmax. Att byta insatsen är säkert det rätta, och den som länken går till är nog den rätta.
Citera
2015-01-06, 21:29
  #5
Medlem
BNCs avatar
Den jag länkade är ju med handtag också, om du redan har den modellen på handtag på den gamla blandaren räcker det ju att köpa själva insatsen. Verkar inte finnas på K-rauta (fast jag kan svära på att jag sett det i butik, nåja), men hittar du det kommer du säkert lite billigare undan också.
Citera
2015-01-07, 00:45
  #6
Medlem
skunkjobbs avatar
Jag har skruvat isär och smort upp min köksblandare med gott resultat. Det finns speciellt livsmedelsgodkänt s.k. armaturfett (någon sorts silikonfett tror jag) för ändamålet: http://www.clasohlson.com/se/Armaturfett/30-9781

Jag använde något annat märke men det är säkert samma smet i annan tub.
Citera
2015-01-08, 20:20
  #7
Medlem
killawifes avatar
FM-mattson har 15 års garanti på sina blandare, så har du kvittot kvar kan du gå till handlaren och få en ny eller denna reparerad.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback