Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-01-12, 08:40
  #169
Medlem
Carl Serungs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rati
Finns det några bevis för att han verkligen har sagt detta?
Garanterat inte. Men har Zigenaren påstått att det är så så måste det per automatik vara sant.
Citera
2015-01-12, 09:03
  #170
Medlem
Ratis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Carl Serung
Garanterat inte. Men har Zigenaren påstått att det är så så måste det per automatik vara sant.

Så länge det inte finns bevis så finns det ingen anledning att tro på det. Det vore diskriminering mot väktaren.
Citera
2015-01-12, 09:38
  #171
Medlem
Det var ju inte länge sen i samma butik vissa individer uppvisade hur klantiga man kan vara när det gäller att utöva sitt yrke. De stoppade en yngre kvinna som de anklagade för att inte betalt för varor hon skulle ha stoppat på sig. Sanningen var den att hon hade stoppat på sig sin mobil efter att ha besvarat ett sms hon fått från sin mamma. Hon visade upp sitt sms och vissa personer blev röda i ansiktet och ville sjunka genom golvet.
Den anklagade tjejen var blond och hade blåa ögon och var född i sverige. Hon fick en ursäkt.
Citera
2015-01-12, 10:59
  #172
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rati
Det vore diskriminering mot väktaren.

Helt rätt. Diskriminering är bara ok om det är romer å liknande vi talar om. Fast är det uteslutet att väktaren är av romsk härkomst, annars borde det ändå finnas visst utrymme...
Citera
2015-01-12, 16:23
  #173
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mantilla
Rusta ska ha inkommit med sitt yttrande om händelsen till DO senast i morgon fredag 9/1, och eftersom en anmälan till DO är en offentlig handling kan vem som vill ta reda på vad det står i den.

Numera ändrat till 21/1.
Citera
2015-01-13, 11:25
  #174
Medlem
Megaforces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tegelpannan
PL19

PL19 gäller enbart visitation efter farliga föremål och inte vid snatteri. En OV får aldrig visitera en misstänkt vid snatteri.
Citera
2015-01-13, 20:48
  #175
Medlem
SingleStars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av free4you
Det var ju inte länge sen i samma butik vissa individer uppvisade hur klantiga man kan vara när det gäller att utöva sitt yrke. De stoppade en yngre kvinna som de anklagade för att inte betalt för varor hon skulle ha stoppat på sig. Sanningen var den att hon hade stoppat på sig sin mobil efter att ha besvarat ett sms hon fått från sin mamma. Hon visade upp sitt sms och vissa personer blev röda i ansiktet och ville sjunka genom golvet.
Den anklagade tjejen var blond och hade blåa ögon och var född i sverige. Hon fick en ursäkt.

Om det du skriver är sant så finns det fog för att anta att kvinnan som gjorde anmälan till DO har rätt. Men ännu har vi inte hört den andra sidan.
Citera
2015-01-13, 23:40
  #176
Avstängd
jimmysvins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DickeFix
Jag uppskattar din ursäkt på slutet och förstår dig; jag har också haft dåliga erfarenheter av individer i denna folkgrupp. Överrepresentationen av kriminalitet hos romer är onekligen ett samhällsproblem som vi alla - inte minst romerna själva - bör förstå orsakerna till och åtgärda.
Att kunna diskutera statiska variationer mellan grupper utan att generalisera slutsatserna till individnivå kallas för "mindful stereotyping" på engelska. Om alla lärde sig detta skulle vi kunna ha en konstruktiv diskussion om integrationsproblem och kriminalitet istället för att som nu försöka sopa problemen under en matta av politisk korrekthet.

Jag håller helt med dig. Dessvärre känner jag inga romer som på allvar försöker ta upp dessa frågor på riksnivå. Precis den här veckan kom det in en "janne" som nämnde att romer ibland brukar ha "Kris" dvs rådslag där visa äldre män håller hov och tar emot och fäller utslag på diverse tvister. Vore kul o höra om någon här varit på ett sådant?
Citera
2015-01-14, 07:38
  #177
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DickeFix
Jag är inte kommunist utan övertygad socialliberal i Rawls anda. Vad menar du med att de som stjäl får frikort? Det enda jag motsätter mig är att man utestänger en oskyldig individ från t.ex. en affär eller restaurang enbart på grund av dennes etiska härkomst. Det är ju både etiskt fel och ett lagbrott. Om en individ är stökig eller har stulit så är det däremot OK.
Fast det gör man inte, däremot är få om ens någon stad i Sverige så stor att lokala zigenargäng som är kända för snatterier och bedrägerier för alltid kan flyga under radarn, många väktare och butikskontrollanter som varit med ett tag börjar känna igen de som missköter sig.
Således får de en extra närgången bevakning när de dyker upp.

Väldigt få zigenare försörjer sig på ärligt sätt, majoriteten lever på bidrag och diverse brottslighet om vi ser till de inhemska zigenarna.
Citera
2015-01-16, 19:35
  #178
Medlem
Någon som känner till namn som "T***us (*=aur)" och "M***e (*=yck)" eller något åt det hållet? Kan eventuellt stavas annorlunda.
Ska jobba som vakt/väktare i aktuellt område, enligt viss person. Substansen i det hela vet jag inte men någon här kanske kan styrka upp det hela, eller avfärda.
Citera
2015-03-19, 04:59
  #179
Medlem
Mantillas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ordland
Man får antaga att du är kommunist? Att verka enkom för en värdegrund är raka motsatsen till privat företagande.
Ska verksamheter enligt lag behöva tillgodose alla som vill bli tillgodosedda bara för att alla är "lika mycket värda"? Då blir det svårt att locka företagare.

Ifall kränkthet trumfar stöld i lagboken försätter vi oss i en jobbig situation. När de som stjäl får frikort finns det ingen egentlig anledning för andra att inte stjäla. Eller ska vi ha särlagstiftning? Är en del mer värda än andra? Att äganderätten kommer urholkas är uppenbart, efter det devalveras det mänskliga värdet till så gott som noll och vi får ett Afrika med arktiskt klimat.

Särlagstiftning har vi redan i allra högsta grad. T.ex. har f.d. justitiekanslern Göran Lambertz (ja, just den pajasen) fastställt att lagen om Hets mot folkgrupp inte gäller till förmån för etniska svenskar: "Det fallet att någon uttrycker kritik mot svenskar torde inte ha varit avsett att träffas av straffstadgandet." [url="http://www.jk.se/Beslut/Tryck-OchYttrandefrihetsarenden/3217-03-30.aspx[/URL]
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback