Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-02-03, 08:40
  #157
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av impasto
Nej tvärtom är det ofta så att dom bästa utövarna är dom sämsta lärarna. Men saken är den att Lerin i princip inte ens försöker lära ut någonting alls vad jag har sett. Även glada amatörer som inte har några större ambitioner vill oftast lära sig någonting om dom går på kurs - tänk om man gick till en lärare i sång bara för att få höra att det var jättefint och fantastiskt fast man sjöng falskt som en kråka, och varje gång man bad om att få lära sig sjunga på riktigt så fick man bara ytterligare falskt smicker. Givetvis så är det så man får göra med dom allra mest svagbegåvade men som sagt så hjälper det ingen annan, i allafall så räcker det inte så långt med bara pepp. Lerin verkar vara en varm och sympatisk person, missförstå mig inte. Det är fint att han lyfter andra och han har säkert gjort en stor skillnad för kursdeltagarna men återigen så fick jag intrycket att dom kursdeltagare med funktionsnedsättningar typ asperger och adhd hade kunnat få ut mycket mer om dom blev lärda riktiga grunder.

När man talar om självlärda konstnärer som är tekniskt skickliga (dvs. inte är naivister) så är det vanligen via böcker/distanskurser och nu idag inspelade lektioner digitalt med lärare som faktiskt lär ut något konkret som dom har lärt sig grunderna. Självklart kan lära sig massor genom trial and error men det är högst osannolikt att en person på egen hand uppfinner hjulet genom att återupptäcka centralperspektivet, färglära och grundläggande tekniker och principer inom teckning om olika medium osv.

Jag har aldrig haft någon lärare och jag är skillad ändå, det handlade inte om att uppfinna hjulet igen för mig iaf. Om man är tillräckligt intresserad kollar man ju såklart in andra artister och tar inspiration från dem. Hade iof om pengar funnes hemskt gärna tagit ett par år hos stockholm academy of realist art ... eller florens kanske, möjligtvis. Men känns överflödigt i dagsläget. Jag ser din poäng men det står och faller inte med undervisningen om man är tillräckligt dedikerad. Man kan faktiskt be nån stå modell om man känner nån... ta nån kurs i kroki. Man kan läsa om metodiken de använder på skolorna... man kan säkert ladda ner hela läroplanen och dra igenom den själv om man skulle vilja. Det kräver extrem dedikation iof, men det kan man. Ja jag är iof ingen proffsporträttmålare eller så, och målar digitalt... fast med ett rätt traditionellt workflow. Inchar mig framåt sas. Ljus har jag alltid haft lätt för. Nej men kan hålla med dig till viss del såklart, om man är seriös med att satsa på måleri etc är det klart att man behöver någon form av vägledning, om sen det sker via youtube, på en skola eller hur det nu är spelar kanske mindre roll. Viktigt att se någon som är bättre en en själv i auktion iaf, genom hela processen, det skulle jag nog nästan säga är det allra allra viktigaste. Det blir en eyeopener garanterat, och även kolla in lite olika metoder och subjectmatters. Du skrev att lerin hade "aldrig" blivit en bra konstnär om inte.... etc. Reagerade mest på det bara. (och även en del superbra utövare är också fantastiska lärare, det är inte alls ovanligt, btw)
__________________
Senast redigerad av Spelemannen 2021-02-03 kl. 09:12.
Citera
2021-02-03, 08:55
  #158
Medlem
När det väl begav sig och jag studerade var jag såpass fucked up mentalt att jag aldrig riktigt kunde ta del av undervisningen på ett bra sätt kände jag själv iaf, och jag hade bra lärare. Den gången handlade det om musik men det funkar på samma sätt där. Nämen lärare är viktigt definitivt så det vill jag inte förminska. Man hittar sin egen väg dock som sagt och inget står och faller med någonting annat än din egna kreativa spark i slutändan.

..Om man nu inte skulle råka vara lite småbegåvad, halvintresserad och med riktigt riktigt usla lärare ... då kan det kanske sluta illa skulle jag kunna tänka mig, LOL. i en sån situation hade väl inte ens världens bästa lärare hjälpt heller iof. Alltid upp till en själv.
__________________
Senast redigerad av Spelemannen 2021-02-03 kl. 09:10.
Citera
2021-02-03, 09:40
  #159
Medlem
Han ger mig "the creeps" när jag ser honom i TV. Något stämmer inte här, det är något med blicken och det allt för sammetslena... men media kör 100% på godhet.

(Men å andra sidan hyllade media t o m P Madsen länge, så medias omdöme vad gäller valda hjältar skall nog kanske ta med en viss skepsis.)
Citera
2021-02-03, 10:22
  #160
Medlem
Lerin var väl less på sin hetsiga unga bög latino och ville ha en lugnare person eller flera kanske. Är ju ingen överkurs att fatta det ! De kommer att skiljas. Allt har din tid. Ger dem året ut ! Lerin är en drama Queen och en tjurig gubbe trots det milda vänliga yttre. Han är ju konstnär för fan !
__________________
Senast redigerad av Djuse 2021-02-03 kl. 10:27.
Citera
2021-02-03, 10:52
  #161
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Djuse
Lerin var väl less på sin hetsiga unga bög latino och ville ha en lugnare person eller flera kanske. Är ju ingen överkurs att fatta det ! De kommer att skiljas. Allt har din tid. Ger dem året ut ! Lerin är en drama Queen och en tjurig gubbe trots det milda vänliga yttre. Han är ju konstnär för fan !
Lerin är en fenomenal konstnär och en mycket attraktiv man. Måste dessutom ha ett stort tålamod som står ut med junior som för honom måste utgöra ett stort irritationsmoment. Hoppas han hittar kärleken på riktigt. Inget ont om junior men han är tyvärr ingenting för Lerin.
Citera
2021-02-03, 11:32
  #162
Medlem
enfindams avatar
Jag önskade faktiskt att Lars inte hade tagit tillbaka sin skilsmässoansökan. Jag ifrågasätter om Junior är så bra för honom och om han inte skulle klara sig bättre på egen hand.
__________________
Senast redigerad av enfindam 2021-02-03 kl. 11:39.
Citera
2021-02-03, 11:58
  #163
Medlem
YeahLikeWhoas avatar
Lars Lerin är min gud.
Citera
2021-02-03, 12:19
  #164
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av madmarc
Jag vet inte riktigt om jag håller med. Vad jag hört händer det lite titt som tätt att polisen får åka ut och lugna paret, har väl varit lite högt intag av alkohol med i bilden.

Ungarna ska vi inte prata om. Två riktiga vilddjur som de inte har pli på. Sett dem bokstavligen stå och mata slag på varandra. Bortskämda och oupfostrade.

Har aldrig sett Lerin ute med ungarna utan uteslutande junior och då har han med sig den brasilianska kvinnan som har hand om dem. Junior verkar inte ägna dem mycket uppmärksamhet. Verkar dumpa dem på leklandet med kärringen och sen drar han. I övrigt verkar junior vara jävligt dryg. Går med sin näsa högt upp och verkar ha en allmänt dålig attityd.

Lerin har jag inte stött på men han verkar vara en allmänt deprimerad människa. Men han är som sagt konstnär och det är väl inte alls ovanligt att de generellt har problem med sin person. Fantastiska målningar gör han iaf.
Ajdå, det låter inget vidare.. är ju redan en risk med adopterade negrer, pojkar dessutom, till ett bögpar där en är frånvarande depressiv och den andre fullt upptagen av sig själv av andra anledningar. Risk att man ser dem i kriminella gäng annars om 10-20 år..
Citera
2021-02-03, 12:23
  #165
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av enfindam
Jag önskade faktiskt att Lars inte hade tagit tillbaka sin skilsmässoansökan. Jag ifrågasätter om Junior är så bra för honom och om han inte skulle klara sig bättre på egen hand.
Junior verka vara en gold digger.
Lerins intresse av en ung latino har nu svalnat ! Ingen över kurs i det !
Citera
2021-02-03, 13:29
  #166
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Djuse
Junior verka vara en gold digger.
Lerins intresse av en ung latino har nu svalnat ! Ingen över kurs i det !

Ja eller så är det så att han tycker Junior har blivit för gammal, äldre bögar vill ha unga killar.
Någon ny han kan lära upp typ.
Citera
2021-02-03, 13:32
  #167
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BerraSWE
Ja eller så är det så att han tycker Junior har blivit för gammal, äldre bögar vill ha unga killar.
Någon ny han kan lära upp typ.
Ha ha ! Ja det finns också i kalkylen.. Ung het latino kul ett tag. Men sedan ? Har varit med en Brasilianska i 8 år. Ville knulla JÄMT ! Kul de första åren men sen blir det tjatigt...Plus ett JÄVLA humör. Är man och gilla kvinnor ska sägas
Citera
2021-02-03, 14:10
  #168
Medlem
Il.Malizias avatar
Kan man bli mer hysteriskt homosexuell än att bli upprörd och ansöka om skilsmässa men sen lugna ner sig och ta tillbaka det?

Kanske finns en anledning till varför bögar inte ska gifta sig och skaffa barn.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback