Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2005-09-20, 15:56
  #13
Medlem
Peter Harolds avatar
Kort

Uttrycket "springa på någon" är mycket passande i mitt fall när vi talar om Leif Pagrotsky. Jag gick och läste en DN när jag såg en intressant artikel som fick mig att tappa koncentrationen helt så att jag stannade. När jag läst färdigt stod Leif Pagrotsky precis framför mig, nästan under tidningen... Jag tror att jag hade stått så där i nästan 10-20 sekunder. Måste ha sett lustigt ut! Han märkte inget eftersom han stod med ryggen mot mig och talade i mobil eller gjorde något annat.

Himla tur att jag stannat precis där, annars hade jag promenerat rakt på honom, vilket hade blivit väldigt pinsamt eftersom han bara nådde till brösthöjd på mig.

Obs! Jag lovar att jag hade kastat en blick över tidningen medan jag promenerade, men utan att ha sett att någon stod ivägen. Detta var bara en skojig anektod; jag vill inte på något sätt ringakta "Paggan" som hittills visat sig stå högt i kurs bland statsråden i en av de mest inkompetenta ministärer som existerat under modern (och historisk) tid.

Tack för ordet!
Citera
2005-09-20, 16:00
  #14
Moderator
Sun Rulers avatar
M.a.o bäst att ladda upp med citroner ifall man skall gå på hårdrockskonsert.
Citera
2005-09-20, 16:37
  #15
Moderator
impieteers avatar
Liten faktaruta från Hemmets Journal nummer 25, år 2003:

Namn: Leif Pagrotsky.
Född: 20 oktober 1951 i Göteborg
Längd: 161 cm
Vikt: 58 kg
Familj: Sambon Iskra 53 år och barnen Sonja 16 år och Oscar 14 år.
Bostad: Villa i Nacka i södra Stockholm.
Bästa egenskap: Otålighet.
Sämsta egenskap: Otålighet.
Senast lästa bok: "Torsk" av Mark Kurlansky.
Aktuell: Som Sveriges näringsminister.

Så nu vet ni ännu mer.
Citera
2005-09-20, 17:22
  #16
Medlem
Dickswedes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av impieteer
Liten faktaruta från Hemmets Journal nummer 25, år 2003:

Hur i hela friden kunde du hitta den infon? Hemmets Journal från 2003 - starkt jobbat
Citera
2005-09-20, 17:28
  #17
Banned
Citat:
Ursprungligen postat av Aquarello
1.55, men med special-iläggssulan 161.5 (inläggssula?)

Det skulle man lätt kunna tro, men i verkligheten är han bara 1.08!
Han har ett par specialtillverkade skor från Schweiz, med inbyggda
styltor som han står på. Styltorna är gjorda av titanium, men de är
välbalanserade så han har inga problem att gå normalt.
Citera
2005-09-20, 19:12
  #18
Medlem
Carpe Diems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OU812
Va Paggan på Slayer!? Genast blev han MINST 5 cm längre i mina ögon..!
Hultsfred som sagt. Det är väl inte helt ovanligt att politiker visar upp sig där? Det fanns flera politikertält där. fp, v, Lo, kanske flera.

Såg honom där. Han kan inte ha sett mycket av konsererna då han inte var uppe på VIP-läktaren.
Citera
2005-09-20, 19:36
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Elmo Lewis
Enligt han själv: 1.61.

M.a.o. 1.58
Citera
2005-09-20, 23:05
  #20
Medlem
Vardons avatar
Han var även på ett kalas på en högskola. Jag hittade en rulle silvertejp och hade stora funderingar på att tejpa fast honom runt en pelare. Tyvärr segrade förståndet. Men lång var han inte, och jag kan aldrig tänka mig att hemmets Journal kan ljuga så 1.61 var han :-)
Citera
2005-09-21, 04:00
  #21
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Barba stark
M.a.o. 1.58

Jag skulle tro att när man är så extremkort som Pagge så försöker man nog inte vinna ett par centimeter uppåt.
Snarare kan man nog göra det till en grej att vara en weeman, och att om något fuska neråt.
En klassiker på dvärgmätartävlingar.
Citera
2005-09-21, 09:31
  #22
Medlem
MataGringoss avatar
Han mā vara kort men han är fan den minister som har skönast stil...
Citera
2005-09-21, 09:42
  #23
Medlem
DenLedes avatar
Mm.. Han är faktiskt en av dom bättre ministrarna (fast väldigt kort då).
Citera
2005-09-21, 09:56
  #24
Medlem
Gå upp och ner för Drottningatan mellen halv nio och nio på morgonen så kommer ni garanterat se honom sitta och häcka med sina kumpaner på ett av kaféerna, tex John Chris eller Amandas.

Jag såg honom i morse, fan vilket stort skägg han hade. Han kanske ska vara tomte i luciatåget på kulturdepartementet.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback