Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-12-20, 22:25
  #241
Medlem
knaz_mongos avatar
Jag har kollat på klippet två gånger nu och jag förstår inte riktigt vad det är som är så himla konstigt. Han är en typisk universitetstomte, sen är det väl inte mer med det. Jag kan dock förstå om det framstår som lite konstigt för folk som aldrig stött på sådana människor. Den där folkpartistens kommentar i Aftonbladet är idiotisk, det visar väl mest att han inte lyssnat på Walls anförande, eller att han är mentalt efterbliven.
Citera
2014-12-20, 22:48
  #242
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av knaz_mongo
Jag har kollat på klippet två gånger nu och jag förstår inte riktigt vad det är som är så himla konstigt. Han är en typisk universitetstomte, sen är det väl inte mer med det. Jag kan dock förstå om det framstår som lite konstigt för folk som aldrig stött på sådana människor. Den där folkpartistens kommentar i Aftonbladet är idiotisk, det visar väl mest att han inte lyssnat på Walls anförande, eller att han är mentalt efterbliven.

Jag kan bara hålla med, efter att ha lyssnat till hela "föredraget". Det är extremt väl sammanhängande och med en röd tråd rakt igenom. Då och då använder han en overhead för att bibehålla intresset.
Citera
2014-12-20, 22:52
  #243
Medlem
Rickard Wall är ingen rasist, och hans val av parti är mkt förvånande...(!) Han är i dagsläget gift med en svart kvinna från Gambia! Hans två tidigare fruar har varit från Iran och Turkiet.

Skulle tro att engagemanget i SD är strategiskt; dvs Wall är bright nog att förstå att han kan få snabb genomslagskraft i ett parti där det råder skriande brist på akademiker
Citera
2014-12-20, 23:23
  #244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hushlittledarling
Ja, det är nog sant.
Många som röstar på SD är unga, oftast lågutbildade och från landet, det enda det ser är grisens rumpa, morsan och tjejen som också är kusin. De måste ha nån som förklarar politik för de så att de förstår.

Vi andra ser och tänker: Men ja, det är klart att en stad består av människor.
En Sdare tänker:
- Fan va bra han är, en stad består av människor... fan va klok han är. Ingen annan har förklarat det på det sättet, de har hållt undan sanningen. Men Wall, han säger sanningen.

Vidare säger wall:
- In till en stad åker männsikor. De vill transportera sig.
Vi vanliga tänker:
- Öh. ja, ni sitter ju för fan i trafikutskottet... kom till saken. Vad vill du?

Sdaren säger:
- Fan va klok han är, klart att människor vill åka buss. PK-eliten föraktar oss som åker buss. De vill inte ha bussar, de vill lägga ner bussarna.
- Är det sant, säger en annan valfri Sdare...
- Ja, han sa det.. De vill inte samarbeta!
- Va, Vill de andra partieran inte samarbeta. Fy fan...



En jag föstår: En idiot pratar så att idioter förstår.

Rickard Wall är långt ifrån den bästa politikern men det blir tyvärr såhär när ledande partier driver massinvandringen till sin yttersta gräns och motstånd finns. Om vi haft en ansvarsfull migrationspolitik hade SD inte funnits. Jag vill också kommentera när du talade om dumhet, titta på IQmap http://upload.wikimedia.org/wikipedi...-Map-World.png. Notera iq-nivån i Afrika. Många människor vi importerar har långt under medel i intelligens. Det om något är dumhet.
Citera
2014-12-20, 23:23
  #245
Medlem
KingRats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Rickard Wall gör ju här "misstaget" att tala till Landstingspolitikerna som om de vore universitetsstuderande. Då blir det en stor kulturkrock.

Vänsterpöbeln kommer aldrig att förstå bildning och därtill följande excentricitet, för vänsterpöbeln är det ju bara brölande och "Vi Gillar Lika" som gäller.

Folk är ju å andra sidan inte där för att bli undervisade!
Citera
2014-12-20, 23:24
  #246
Medlem
Oformads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Jag kan bara hålla med, efter att ha lyssnat till hela "föredraget". Det är extremt väl sammanhängande och med en röd tråd rakt igenom. Då och då använder han en overhead för att bibehålla intresset.

Du får all förklara vad den röda tråden är och på vilket sätt det är sammanhängande.


Tycker själv han hade en väldigt oklar disposition och känns inte riktigt som han ville ha särskilt mycket sagt. Exempelvis hans kommentarer om "motståndarnas" budget var ju bara löst snack som inte knöt an till någonting annat.

Hans snack om samarbete hade ingen egentlig poäng.
Hans snack om kollektivtrafiken i sig verkade mest handla om att visa att han(/SD) förstod sig på området och utmaningarna.
Hela hans slutkläm var ju egentligen bara att SD skulle ta det lugnt 2015 och att det säkert skulle vara bra, detta knöt han väl an till 2 ggr tidigare i hela anförandet.
Hans tankar om typ "superbussen" kan väl förvisso vara intressanta, men knöt ju egentligen inte an till något annat.
Citera
2014-12-20, 23:26
  #247
Medlem
kaerakels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fanatiker.
Ni lättkränkta vänsterfjantar kan verkligen inte ta att folk kanske gillar en snubbes stil fastän den är annorlunda. Snacka om att ni veeerkligen gillar olika. Dessutom verkar det ju vara du som är rättshaveristen, ett jävla tjat i denna tråden från dig.

Men tänk dig att någon "vänsterfjant" hade gjort precis vad Wall gör... du hade inte varit sen med att kasta första stenen, sjuka jävel.
Citera
2014-12-20, 23:46
  #248
Medlem
MaxDLs avatar
All in all var det ganska uppfriskande har jag kommit fram till.
Tänk så många stela och tråkiga politiker som finns, dom har att lära av Richard Wall (och han nog en del av dom). Han förklarar i artikeln att han är van vid att vara lite oförutsägbar för att behålla uppmärksamheten. Han medger att poängen nog missades och att han ska finslipa sina framtida framföranden för att mer passa forumet. Det är så man lär sig. Ser inga problem med detta alls.

På en sidnot tror jag hans "arga" och "galna" framtoning har mycket med nervositet att göra. När nervositeten stiger kan man defaulta in i att förstärka andra tillstånd. Spelar ingen roll vilka dom är så länge dom vinner över nervositeten. Det var nog detta som hände.

Med mycket finslipande kan han nog bli bra, kanske.
Citera
2014-12-21, 00:04
  #249
Medlem
OliverCromwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av swimp78
Vad baserar du det på? Jag har magisterexamen, och har förutom yrkesstudierna (det yrke jag verkar inom kräver magisterexamen) även läst historia och annat. Mina erfarenheter av föreläsare på universitetet är föredrag som präglas av intelligens och stringens - inte osammanhängande svammel kryddat med lyteskomik.

Alla som i tråden försvarar Rickard Walls "intelligenta" anförande har gemensamt att de inte tycks förstå innehållet i det Wall säger, eller på vilket sätt det han säger är relevant i det aktuella sammanhanget.

Ursäkta. Men det var faktiskt du som var idioten som inledde tråden med att säga att du inte förstår vad det är han säger.

Är du så korkad att du numera rabblar osammanhängande och tom säger emot dig själv?
Citera
2014-12-21, 00:10
  #250
Avstängd
Där vid 16:45 nånstans är höjdpunkten. Men hela talet är egentligen bra. Men hade han verkligen overheadbilden i kalsongen?
Citera
2014-12-21, 00:12
  #251
Avstängd
jimmysvins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DeadLikeMe
Tycker det är mer komiskt hur långt ni (framför allt inom vänstern) är beredda att gå för att mobba någon som är lite annorlunda. Det är också därför MP, V och F! sjunker som stenar i opinionen. Ingen gillar en massa hatiska människor som samtidigt utmålar sig själva som de mest toleranta. Tur att svenska folket börjat vakna och insett vad som är fel med Sverige idag.

Så vänstern står för hatet? Vad står SD för då? kärlek och medmänsklighet ?
Nu börjar det klarna för mig varför de fått 13% av rösterna. Deras väljare lever i gränslandet mellan verklighet och fantasi
Citera
2014-12-21, 00:40
  #252
Avstängd
Nu har jag tittat på hela klippet. Tycker utifrån flera perspektiv att han uppträder genialiskt. Därtill verkar han såväl kompetent som ödmjuk. Att vänstern börjar vifta med rasistkorten och otillbörliga attityd är väl naturligt då det vet att de aldrig kommer hitta någon som kan matcha Wall i en debatt.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback