Citat:
Ursprungligen postat av
Holisistic
Någon som är lite av ett mysterium är tiggarkretsar är att de tycks ha gott om pengar ibland, men ändå sitter ju många där på gatan och verkar inte få särskilt mycket pengar.
Att tigga är ju ett väldigt ineffektivt sätt att tjäna pengar, så hur hänger det ihop egentligen?
Är det ett par zigenarhövdingar eller andra gangsters som står bakom kulisserna och hovar in alla pengarna för sig själva eller hur fungerar det?
Det kan ju omöjligt vara så att alla zigenare egentligen är rika, det faller på sin egen orimlighet att de isf. skulle sitta och tigga.
Tänk i rätt paradigm så blir det enkelt. Paradigmen är denna: arbetsfördelning.
Om vi tänker oss ett större företag så har vi exempelvis en nyanställd eller anställd via statligt stöd (sitter på gatan och tigger), vi har en produktionsledare (grabbarna med bilarna i detta fall), vi har större aktieägare som får utdelning på aktierna (palats i Rumänien).
Det är inte utan orsak om nybyggarna kallas entreprenörer.