Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Svara
  • 1
  • 2
2014-12-18, 10:47
  #1
Medlem
Beesees avatar
Tänkte berätta en kort skräckupplevelse om hur det kan gå när man inte tar reda på fakta kring drogen man stoppar i sig.
Jag och min dåvarande pojkvän satt mest hemma i vår lägenhet i hökarängen och hade våra genialiska idéer på hur vi skulle sluta med droger och börja leva som vanligt folk. Detta var dock svårt, då vi vecka efter vecka tänkte köra slut på oss själva. Vi skulle knarka så mycket så vi till slut kände avsmak för allt. Problemet här var att vi böt drog hela tiden vilket gjorde att man aldrig riktigt tröttnade på någon drog utan när man var trött på en drog gick man bara över till en ny.

Vi hade pratat om att ta trippar tillsammans men tillfället hade aldrig riktigt kommit. När vi en dag gick ner till centrum för att handla mötte vi på ett fjortisgäng där vi fick tag på syra. Vi kom hem och tog fram våra verktyg. Eftersom allt togs på det viset kändes det helt naturligt att ta syra den vägen. Min pojkvän ville sätta den första på mig och sedan ta själv. Lukten var vidrig när vi värmde upp pulvret för att blanda ut det i vattnet. Redan där kände jag ett obehag.

Jag litade ändå blint på min pojkvän och satte mig på sängkanten och gav honom min arm. Vi tittade på varande länge utan att säga något. Till slut grabbade han tag i min arm och sa: om vi dör nu så gör vi det åtminstonde tillsammans. Oavsett vad som händer kan du lita på att jag inte bangar.
Sekunden efter blixtrade det till.

Tusentals färger passerade min syn. En polisserie stod på i bakgrunden och jag hörde en fras sägas gång på gång, tusentals gånger i långsam takt. Sedan hörde jag han fråga hur det var, känns det bra? Jag ville skrika och få honom att inte ta men jag skönk bara djupare och djupare in i mitt rus. Hela livet passerade förbi och alla värsta minnen jag haft, alla obehagliga människor jag mött, alla jobbiga känslor jag känt, allting kom samtidigt. När jag till slut kunde ställa mig upp var hela mitt tankesystem upp och ner. Jag började tro att det alltid varit såhär, trippen var mitt liv och den skulle aldrig försvinna. Jag sprang ut till balkongen för att få luft men träden utanför började växa och gå emot mig. Jag blev attackerad från alla håll och sprang in i badrummet. Jag försökte spy men inte ens det gick. Trippen skulle vara för evigt även om jag hoppade ut och tog mitt liv. När jag började en tanke tog en annan tanke över. Jag bestämde mig för att verkligen försöka acceptera min situation men som hundratals blixtrar i huvudet kom den tanken aldrig till ro. Historien sträcker sig väldigt långt. Den slutade iaf i en polisbil mot psyket.

Så meningen med den här historien är iaf att varna alla för att ta syra på det sättet. Trippar är kul men inte i venen.
Någon som varit en lika stor idiot och testat men inte håller med?
Citera
2014-12-18, 10:59
  #2
Medlem
shady_ladys avatar
Du skriver att du värmed upp "pulvret"? Jag har alltid instagit syra i droppar eller lappar, så är du ens säker på att det var LSD ni fick och inte nån RC-drog då?? Resan låter ju inte jättekul direkt, men du lärde dig nåt iaf
Citera
2014-12-18, 11:10
  #3
Medlem
Beesees avatar
det var pulver som klumpade till sig i vattnet. Har inte tagit syra efter det. Kan omöjligt tro att effekten blir annorlunda med droppar. Oavsett var det var så var det en korkad idé.
Citera
2014-12-18, 11:12
  #4
Medlem
Beesees avatar
Rc drog? Haha, se, jag kan inget om det. Därav ska jag inte stoppa i mig sånt heller.
Citera
2014-12-18, 11:13
  #5
Medlem
Beesees avatar
Vad är skillnaden?
Citera
2014-12-18, 11:20
  #6
Medlem
shady_ladys avatar
Asså jag har aldrig nånsin sett LSD som pulver,énbart på lappar och flytande. Det är det som gör att jag undrar om det verkligen var LSD och inte nån annan hallucinogen?? Kan ju va nån RC? RC står för Research Chemicals och är droger som ofta liknar de "vanliga" men med annan sammansättning och ingen forskning bakom dom. Jag vet att för några år sen var det många som sålde Bromo Dragonfly som LSD och det slutade med både dödsfall och amputeringar. LSD i sig är ofarligt. Bromo kan bli livsfarligt om man blandar med tex alkohol. Det är därför jag tänker lite också att det förmodligen inte var LSD du fick, särskilt som du köpte det av ett gäng random fjortisar i centrum; sen var den i pulverform???
Citera
2014-12-18, 12:16
  #7
Medlem
Odamies avatar
Hur blev det för din pojkvän då, tog han det eller avstod han? Om han tog det, hur upplevde han det?

Jag köpte LSD för några år sedan men vi som tog det var rätt säkra på att det var Bromo Dragonfly i efterhand men rusen var så pass lika (hade testat syra före (och efter) redan) så för oss kvittade det eftersom vi ändå blev nöjda. Det såldes på blotter precis som LSD oftast görs men min poäng var att det är inte alltid så lätt att särskilja dessa två droger genom att jämföra rusen då dem är så lika.
Och utan vetskap om dosering (som ni inte verkar vetat?) och dessutom IV i armen så förstår jag att det slog på något utav helvete.
Citera
2014-12-18, 13:03
  #8
Medlem
Zot^s avatar
Detta var inte syra som i LSD. Jag har själv injicerat LSD och det ger ingen kick utan slår endast på lite fortare än oralt intag. LSD är också luktlöst och existerar inte i pulverform. Jag skulle gissa på att detta var bk-2cb eller något liknande från samma familj av droger.

Känner själv igen det där kassa trippmåendet alltför väl från min LSD snedtripp när jag var 18. Usch, aldrig igen. Hamnade själv inte på psyket men det kunde definitivt ha slutat där eller värre.
Citera
2014-12-20, 20:29
  #9
Medlem
ReVarres avatar
Fått några psykiska men efter trippen? Låter onekligen otäckt i alla fall.
Citera
2014-12-20, 21:08
  #10
Medlem
mUdajs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zot^
Detta var inte syra som i LSD. Jag har själv injicerat LSD och det ger ingen kick utan slår endast på lite fortare än oralt intag. LSD är också luktlöst och existerar inte i pulverform. Jag skulle gissa på att detta var bk-2cb eller något liknande från samma familj av droger.

Känner själv igen det där kassa trippmåendet alltför väl från min LSD snedtripp när jag var 18. Usch, aldrig igen. Hamnade själv inte på psyket men det kunde definitivt ha slutat där eller värre.


LSD existerar visst i pulverform, eller ja kristaller eller vad man nu ska kalla det. Nu tror jag dock inte för fem öre att det var det som intogs i rapporten, var säkert någon RC.
Citera
2014-12-20, 21:48
  #11
Medlem
Jontyzzs avatar
är du vanedruggie så bara kör på, fast köp vettiga saker, typ horse, jenkem
Citera
2014-12-20, 21:51
  #12
Medlem
Det existerar i Kristaller och det räcker att du vidrör dessa för att bli påverkad, detta innebär att ingen säljer LSD i pulver(eftersom pulver LSD form icke existerar) och du kommer utan kontakt med LSD-familjer i t.ex Amerika aldrig att någonsin få se en LSD kristall i verkligheten.

Med tanke på den mikroskopiska mängden LSD man behöver för att bli påverkad lovar jag dig att du inte blandat ut LSD till en injicerbar vätska och skjutit det.

Du har fått tag på R.C drog och i pulver kan det vara vad som helst, 4-ho met, 2c-b, 2c-i, 2c-e, 4-aco-dmt m.m
__________________
Senast redigerad av testocyp 2014-12-20 kl. 21:53.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback