Citat:
Ursprungligen postat av
Neroxx
Lämna Ukriana i fred till en början så kanske ett par sanktioner mot dem släpper.
Gå och skjut dig själv din äckliga horsvenne.
Citat:
Ursprungligen postat av
Milizer
Hur går det för rubeln som valuta?
Den ryska centralbanken höjde nyss räntan från 10% till 17% men ingen verkar ha blivit gladare för det. Vad bör de göra?
Det är USA som manipulerar som vanligt genom att tvinga Saudi Arabien, problemet är att det kommer att slå tillbaka mot dom själva. Denna aktionen kommer bara att reta upp omvärlden ännu mer och sänka det lilla förtroende som fanns kvar för USA i omvärlden. Det är inte bara Ryssland som påverkas negativt att ett allt för lågt oljepris, alla påverkas mer eller mindre.
Angående Ryssland: Dom höjde räntan från 10 till 17% för att försöka få folk att sluta ta ut sina pengar för att investera i inventarier (produkter) istället. Påverkade inte speciellt mycket.
Dom ska hursomhelst inte fokusera allt för mycket på rubeln mer än att försöka att hålla den hyffsat stabil i och med att den ändå ska avskaffas i framtiden. Den ska bytas ut mot en ny valuta tillsammans med länder som Kina etc. och ska vara baserad på guldvärdet, en riktig valuta med andra ord.