Citat:
Ursprungligen postat av
oyegie
Måste ju vara en extremt billig och kass elgura om den ska låta skit typ en spånskiva med strängar på eller nåt.
Nej då, det finns sura äpplen även bland dyrare märken. Har spelat på mängder med gitarrer (och tyvärr även ägt) i 10,000 kr klassen och uppåt som har varit riktigt ruttna faktiskt. Man ska helst prova gitarren i butik istället för att beställa för att vara säker. Såvida man inte beställer en gitarr som har ett väldigt bra rykte, då kan man ju känna sig lite säkrare att köpa den utan att ha provat innan.
Tyvärr så är det svårt, det varierar mycket det där. En del modeller tenderar att vara dåliga, trots att det kan finnas bra exemplar av dessa. En annan modell av samma märke, byggd i samma fabrik kan genomgående hålla bättre kvalité. Kan man inte testa gitarren själv innan så får man leta upp så många recensioner som möjligt på gitarren i fråga och sen bilda sig en uppfattning om det är värt att beställa eller inte utifrån det.
Och när man läser recensioner så ska man alltid göra det på forum av privatpersoner, aldrig från tidningar och folk som jobbar med att skriva recensioner för då är det garanterat en köpt recension, dvs reklam.
Sen är det inte bara det ljudmässiga som är en faktor utan en kanske större faktor är hur pass välbyggd gitarren är (vilket delvis går hand i hand med hur pass bra den kommer att låta) man vill ju ha en gitarr som man vet kommer att hålla och inte en gitarr där halsen vrider sig till helvete när det blir torrt i kalla Sverige. Bra bandjobb osv. Om halsen vrider sig så kan jag garantera att det kommer låta så jävla illa så man aldrig vill se gitarren igen. Många billigare guror har såna problem, men som sagt det varierar, en del gör det bra för lite pengar och en del gör det sämre.