Citat:
Ursprungligen postat av evolute
Visst kan vi hissa ned en repstege. Stegen kommer att dras nedåt av
gravitationskraften hela vägen ned till centrum. Dock kommer kraften att avta
och vara precis 0 vid jordens centrum. En intressantare tanke är att föra ned
en 'fast' stege. Om denna stege är två jordradier skulle vi då ha en
permanent stege som inte skulle behövas förankras (om vi rör oss i den
enklare modellen).
Det betyder att vi skulle kunna bygga rum i närheten av centrum även med tanke på att all de miljontals tonen tas ut av en lägre gravitation?
Så om man då hittar en konstruktionsteknik som håller långt så blir det inte värre in mot mitten. Så ett hål är i alla fall möjligt att bygga utan att krossas. Man kommer brinna upp, men det är en annan femma. Å även sagan om jordens tomma medelpunkt fungerar eftersom gravitationen där faktiskt sker utåt. Å inte att allting bara skulle tryckas ihop till en tärningsstorkub. Så om man bygger en liten sfär i jordens mitt, så har man tyngdlöshet, om nu jorden skulle vara sfärisk.
Astonishing.
Eller inte alls eftersom de båda massorna på sidorna vill till varandra och faktiskt skapar tärningen.
Förankringen och stegen får mig att tänka på rymdhissen. Något jag tycker borde vara omöjligt eftersom man har en massa ton som inte har någon bärande kraft.
Man får se till att hoppa rakt ner i hålet så man inte hoppar in i väggen på andra sidan.