Citat:
Ursprungligen postat av
Frigjord
Det också, men evolutionsbiologer har föreslagit det jag nämnde som en eventuell orsak. Fast det är såklart svårt att pröva sådana hypoteser. Värt att nämna är att andra primater inte behöver se efter sin avkomma riktigt lika länge.
Även om wikipedia inte är den säkraste källan så är det omnämnt här:
http://en.wikipedia.org/wiki/Biological_basis_of_love
Skillnaden är att människan kan fatta mer sofistikerade beslut då vi har förmågan att reflektera över hela spektaklet. För, som jag skrev i en annan tråd; det är ju föga meningsfullt i någon vidare bemärkelse, utan blott en beskrivning av en mekanisk process som uppkommit och kommer att fortlöpa under X antal år, där X < ∞.
Men visst, de flesta kommer att skaffa barn och bilda familj, samt göra detta till en källa av meningsfullhet -- det ligger trots allt djupt rotat i vår biologi. Det jag tycker är märkligt är att hyfsat många människor med genomgående pessimistisk syn på världen väljer att skaffa barn. Då har man ändå tagit fasta på att livet knappast är värdigt, men väljer trots det att skapa nytt liv.
Livsbejakande optimister är en annan femma, då de ser tillvaron som något bra, varpå man inte kommer längre än
de gustibus non est disputandum: alltså, en fråga om smak vilken ej går att nå konsensus kring. På samma sätt som att vissa tror på Gud (majoriteten än idag) och andra inte. Det är inte rationellt, men folk gör det ändå.
Men titta på dom beslut som vi gör, en majoritet tror på en gud. Sen har vi IS, al quida, kkk, bloods, MS-13 och alla andra destruktiva grupperingar.
Folk blir dödad varje dag för att nån annan kan tjäna lite pengar på det. nations ledare som stalin och pol pot dödar miljoner av sin egen befolkning bara för att dom tycker det är en bra idé
Människan är inte så smart som vi tror den enskilda människan är oftast väldigt korkad. Att vi har utvecklats beror på att en på miljarden har fötts lite smartare och uppfunnit nått bra och sen skrivit ner hur man använder den uppfinningen.
Om du själv hade blivit skickad 500 år tillbaka i tiden, hade du haft något att bidra med då? skulle du ens kunna göra upp en eld?
E=mc2 vad hade det betytt för 500 år sen?
Ditt andra stycke, det beror på att livets mening är att föröka sig.
Vi har det i våra gener så även dom dumma och olämpliga gör det. tom jag har gjort det :P
Det sker även i djurvärlden där hanen håller sig med ett harem, honorna är otrogen så fort dom kan för att få in nya gener i sin avkomma.
En lejonhane som tar över en ny flock dödar ju alla barn bara för att honorna ska bli motagliga lite tidigare så dom kan föra hans gener vidare.
Vi människor är inget annat än djur och det finns djur som har levt i flera hundra miljoner år längre än människan. Så inteligens har inget att göra med livsviljan.
hade inte livets mening varit att föra sina gener vidare så skulle jorden varit livlös idag.