Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-11-30, 18:56
  #1
Medlem
Hej,

Jag har dålig koll på bilar, men tänker ändå att jag ska köpa en begagnad bil i närtid. En familjekombi av något slag. Jag tänker begagnat si sådär 4-6 år gammal.

Nu är det så att jag kanske (troligen) ska flytta från Skåne till Stockholm snart.

Min fråga är om jag borde satsa på att köpa en bil innan jag flyttar (i Skåne) eller efter (i Stockholm)?

Hur skiljer sig begagnatmarknaderna åt? Andra aspekter som jag borde tänka på?

Tack på förhand!
Citera
2014-11-30, 19:38
  #2
Medlem
Provocative2.0s avatar
Kolla Blocket o jämför. Skiljer gör det. Jag bor i Östergötland o har köpt tre bilar det senaste året. En i Jönköping o en i Stockholm. Den senaste var prismässigt ett kap o fanns i länet.
Citera
2014-11-30, 19:43
  #3
Medlem
ganglere2s avatar
Ja, det skiljer. Ex.vis så är suv, pickuper och andra 4wd betydligt dyrare i norra Sverige. Större Audi, Lexus o.likn. är också billigare i Stockholm. Södra Sveriges landsbygd är också dyrare, kanske de flesta biltyper. Småstäder verkar vara likartat. Undantag finns givetvis alltid. Kan tänka mig att det har att göra med utbudet. Ska man flytta från Skåne till Hufvudstaden så kan det nog vara ide att vänta med bilköpet.
Citera
2014-11-30, 19:52
  #4
Medlem
toby79s avatar
Ja det kan skilja rätt rejält och även skicket på bilarna. Ibland lönar det sig att ta en road tripp för att göra ett klipp.
Ju mer utgifter folk har i sin ekonomi desto mer försöker de krama ur från varje sten de gräver upp. Titta runt på flera bilar av den typ du är intresserad av och lär dig skillnaden mellan olika modeller och utrustningsprogram så ser du lättare vad det borde landa på.
Betänk dock att ett pris du ser på blocket enbart visar vad någon tror att de kan få för bilen, det behöver alltså inte betyda att den är värd det.

Jag skulle vilja ha en funktion där slutpriset angavs. Då skulle det spegla verkligheten bättre.

Men du får inte heller att glömma hur man kontrollerar att en bil är okej. Att sparka på däcken eller låta sig hänföras av den nyvaxade lacken är väldigt dåligt. Många säljare gillar inte folk som tar god tid på sig, men en bil ska kontrolleras ordentligt då det går dussinet på varje bil om inte direkt så åtminstone inom en rimlig tidsperiod. Så det är inte svårt att hitta en bättre bil om man sansar sig lite.
Citera
2014-11-30, 20:37
  #5
Medlem
zoombos avatar
Tillgång och efterfrågan gäller här såväl som på andra områden.
Gott om bilar i en viss prisklass/utförande/skick = högre konkurrens = lägre pris.

Känns folk som köper bilar och fraktar den långa sträckor och säljer dem med god vinst utan att göra ett dyft med dem och skälet är att det är ont om vissa efterfrågade modeller där dom säljs.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback