• 1
  • 2
2014-11-30, 17:54
  #1
Medlem
WeAreMotorheads avatar
Bytte xenon-lamporna på min V70 idag (vilket i sig blev en jäkligt lång o farsartad historia) eftersom de har börjat att lysa dåligt på senare tid. Och faen vilken skillnad det blev! Dock syns det tydligt nu att glasen är väldigt matta.
Har läst en del om hur folk har använt diverse medel och metoder för att polera upp glasen, dock med väldigt blandade resultat.

Så, som rubriken antyder, Biltemas strålkastarpolish, är den något att ha?
Den kostar ju inte många kronor men tänkte mest höra om den ger ens något resultat och om den är värd att lägga ner tid på.
Citera
2014-11-30, 17:57
  #2
Medlem
Jag har använt mekonomens polish en gång och det funkade väl inte jättebra, men det blev en liten förändring. Vet inget om Biltemas version.
Citera
2014-11-30, 18:00
  #3
Medlem
Testa Meguiars headlight restoration kit. Kostar 5-600 men värd varenda krona! Blir som nytt!

Mvh
Citera
2014-11-30, 19:13
  #4
Medlem
Bbobis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av apinator
Testa Meguiars headlight restoration kit. Kostar 5-600 men värd varenda krona! Blir som nytt!

Mvh

Kan man väl köpa het nya strålkastarglas för annars? Men å andra sidan kanske kitet räcker till fler än 1-par strålkastare?
Citera
2014-11-30, 20:16
  #5
Medlem
WeAreMotorheads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bbobi
Kan man väl köpa het nya strålkastarglas för annars? Men å andra sidan kanske kitet räcker till fler än 1-par strålkastare?

Verkar tyvärr inte finnas lösa glas att köpa till V70N 04-08 (facelift), ny original bi-xenon strålkastare går på nästan 5-siffrigt och icke original finns för ca 6-7kkr, så det är inget alternativ.

Citat:
Ursprungligen postat av apinator
Testa Meguiars headlight restoration kit. Kostar 5-600 men värd varenda krona! Blir som nytt!

Mvh

Tack, finns på Mekonomen ser jag, får ta en funderare på den.
Citera
2014-11-30, 20:22
  #6
Medlem
toby79s avatar
Man ska inte lita för mycket på folks recensioner av produkter. Många gånger baseras de på att folk tror att man inte behöver göra så mycket, eller på ett visst sätt och så blir det fel. Trots att problemet var användaren själv.

Jag föreslår att du tittar på några av de youtubeklipp som avhandlar frågan och så försöker du finna den produkten i lämplig butik. Då blir det nog så bra det kan bli.
Citera
2014-11-30, 21:39
  #7
Medlem
Prova Biltemas, inte många kronor det handlar om.

Har själv också en V70 men glasen är fortfarande som nya även efter 16500 mil.
Citera
2014-11-30, 21:42
  #8
Medlem
Rekondfirmor brukar kunna fixa till matta strålkastarglas men vet inte vad de tar för att göra jobbet men får väl ringa och fråga om du tycker det verkar vara ett alternativ.
Här ett exempel men finns många fler:

http://www.ditec.se/bilvardstjanster...starrenovering
Citera
2014-11-30, 22:43
  #9
Medlem
1. Våtslipa först med kornstorlek 800.
2. Torka av.
3. Våtslipa sen med.kornstorlek 1200,
4. Torka av.
5. Våtslipa sen med kornstorlek 2000.
(Ju noggrannare du slipar desto bättre blir resultatet)
6. Köp valfritt polermedel (Jag köpte biltemas kit)
7. Polera in helst med ren polertrissa och valfri maskin. Smeta ut "Krämen" över hela strålkastaren så att du får överallt.
8. Torka av.
9. Torka på Biltemas förseglings-jox med trasa.

Jag fick en 2:a på besiktningen p.g.a. "Diffus ljusbild" - Gjorde som ovan på rejält dåliga glas. Glasen blev bra mycket bättre. Men man ska inte förvänta sig nyskick...

Däremot räknade jag samman priset för allt jag gjort...
100:- för biltemakitt, c:a 80kr för slippapper många blev det), 30kr för polertrissa = 210kr i rent matrial...

På närmsta rekondfirman (Carwash/ditec i Västerås så tar dom 350kr för att polera upp dom åt dig...)
Antagligen kan dom det dessutom bättre och får till lite bättre finish samt eventuellt att deras försegling håller lite längre...Å andra sidan är det 140kr i skillnad vilket ger en timpenning på c.a 140kr/timme färdigskattade pengar...) och till nästa bil man har kan man använda grejerna igen (Allt går inte åt...)

Edit:
Ett svar på frågan...Haha! ... Ja den fungerar rätt så okej för å släcka besiktignings 2r...
__________________
Senast redigerad av Fp730a 2014-11-30 kl. 22:46.
Citera
2014-11-30, 23:01
  #10
Medlem
martzinks avatar
Maskin och rubbing, blir som nytt.
Citera
2014-11-30, 23:16
  #11
Medlem
skunkjobbs avatar
Jag har använt Autosol polerkräm på matta strålkastarglas av plast med gott resultat. Nu var de inte jättematta från början, annars kanske man skulle börjat med våtslipning enligt ovanstående metod.

Autosol på tub kostar 49 kr hos vår vän Clas http://www.clasohlson.com/se/Polercr...ol/Pr344252000
Citera
2014-11-30, 23:36
  #12
Medlem
Vanlig tandkräm och en torr trasa brukar gå bra...
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in