Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-11-28, 19:23
  #1
Medlem
Hej!
Har alla mina pengar i spiltan räntefond till några månader tillbaka..

Med dagens räntemiljö så har spiltan det inte så roligt, inte mycket händer verken upp eller ner och jag ser att börsen överlag går bra..

Och som det ser ut nu så kommer den hålla på så ett bra tag framöver..

Med tanke på att jag har stora summor i spiltan räntefond så spelar det ingen roll om det är räntefond liknande fonder då den lilla avkastningen en säker fond gör mycket i min plånbok ändå, helt klart hade det varit roligare med 6-10% men 3-4 % är absolut fint för mig då det lilla får mina pengar att växa väldigt mkt...

Så just nu har jag hellre safe en inte safe i börsen..

Jag är ute efter säkra och bra fonder just för tillfället..

Jag har kollat runt och letat lite efter vad som kan vara en bra investering idag..

AMF balansfond ser ut att vara relativt säker om man jämför en aktiefond och den ger även en helt shysst avkastning med tanke på att det är en relativt säker fond..

AMF balansfond har alltid klarat av kursfall mycket bra, när börsen gick ner 10% i oktober så gick denna fond endast ner 2-3%..

Det jag är ute efter som sagt är ngt liknande till en räntefond men kanske kan AMF balansfond vara ett bra alternativ just nu?

Vad anser ni?
__________________
Senast redigerad av Kalleballe22 2014-11-28 kl. 19:25.
Citera
2014-11-28, 19:43
  #2
Medlem
Atlant stability hade jag lagt mina pengar på!
Citera
2014-11-28, 19:48
  #3
Medlem
AMF balansfond är i grund och botten en aktiefond
Citera
2014-11-28, 20:19
  #4
Medlem
HobartMuddys avatar
Spiltans Räntefond är rätt säker, men den kommer att gå trögt nu. Fortfarande bättre än ett högräntekonto dock, och förmodligen nästan samma risknivå.

Du kan alltid balansera din risk nivå genom att ha flera olika fonder. Typ 50% kvar i Spiltan Räntefond, 25% i en global indexfond och 25% i en Amerika- eller Asienfond, eller vad du nu tänder på. Sedan kan man justera fördelning efter hand. Att hitta en fond med perfekt exponering och risknivå är svårare.

AMFs fonder verkar dock bra överlag. (Liksom Spiltans, med undantag för den nya högräntefonden.)
Citera
2014-12-01, 14:59
  #5
Medlem
cleanusers avatar
Kolla SPP:s fonder, dom brukar ha låg avgift och presterar rätt bra. Jag har deras USA och Europafonder, tror det var 0,2% avgift på dom.
Citera
2014-12-12, 13:05
  #6
Medlem
Börsen verkar vara väldigt ostabil..

Vilket får mig att fundera vad man bör göra med pengar man har utanför börsen?

Jag får in mycket pengar varje månad men vet inte var jag ska sätta dem..

Jag tror inte att det finns mycket att hämta just nu i börsen, det ska nog mycket till om det ska fortsätta tuffa på och inte tuffa ner.. Vore det inte större risk att börsen tuffar neråt ett tag också?


Bör man avvakta vid sidan om och köpa in sig när det blivit billgare?

Har dock 85% av mina pengar i spiltan räntefond, resten är likvida men jag funderar om man skulle ta och sälja bort ännu mera från spiltan så man har mer kapital likvida för att om ett köptillefälle ges så bör man ha mycket pengar tillgänglig..


Sen också, är det fonder man bör satsa på eller aktier?

Bör också påpeka att min sparttid är ca 6-10år..

Möjligen att jag plockar ut ca 5-10% av mitt kapital inom 4-5 år men annars så ska dem ligga där och jobba för till jag needar dem
__________________
Senast redigerad av Kalleballe22 2014-12-12 kl. 13:08.
Citera
2015-02-12, 16:11
  #7
Medlem
Har 6,25% av mitt fondinnehav i denna fond för den låga riskens skull. Är det ens värt att ha den kvar i ISK med tanke på dagens räntesänkning?
Citera
2015-02-12, 18:25
  #8
Medlem
Bbobis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NilsOM
Har 6,25% av mitt fondinnehav i denna fond för den låga riskens skull. Är det ens värt att ha den kvar i ISK med tanke på dagens räntesänkning?

Även skatten på isk blir rekordlåg i år.

0,27% så får du 1% avkastning borde det löna sig.

Men det svarar dock inte på din fråga. Jag vet inte vad den kommer ge.
Citera
2015-02-12, 19:13
  #9
Medlem
Kolla catella hedgefond
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback