Citat:
Ursprungligen postat av
Ukulelespelare
Tjena Flashback!
Jobbar just nu inom handels som timvikarie... Har fått ett schema fram till nyår. Dock så fick jag ett erbjudande om ett nytt jobb som jag kan börja på när som helst! Vill helst lämna redan i morgon men är inte helt säker på vad som kommer hända.
Får som det ser ut nu betalt per timme, så skulle jag sluta så räknar jag inte med att få någon mer lön än det som jag faktiskt redan arbetat nu i november.
Vet inte ett skit egentligen, kanske är det bara knalla in till chefen och säga att jag inte kommer dyka upp mer men jag vill ju också sluta i "good standing" så att han kan vara en schysst refrens i fortsättningen då jag ändå varit flertalet år på den här arbetsplatsen.
Det som jag oroar mig över är att jag redan lovat att jobba fram till nyår... Kan min chef tvinga mig att stanna kvar eller hur fungerar det?
Är du tillsvidareanställd (brukar också kallas fast anställd?) eller är du visstidsanställd (Är vanligast om du är vikarie eller jobbar på timmar).
Finns inga andra anställningsformer förutom möjligen att du har en provanställning och det brukar vara uppsägningstid på 1-6 månader. Detta bör stå i ditt anställningskontrakt.
Har du ett behov att sluta tidigare så är det samtal med din arbetsgivare som är smartast.