Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-11-26, 13:36
  #1
Medlem
biljons avatar
Jag brukar ofta lyssna på P3 dokumentär då dessa program ofta är välgjorda.
I helgen var det ett program om den stora gruvstrejken 1969-70.
Under programmets gång så insåg jag plötsligt vad som är problemet med min arbetsplats, människovärdet håller på att eroderas.
Vi har numera ett management som tror att allt kan tidsstyras genom excel-dokument och galna hetskurser där vi drillas att sluta tänka själva och istället göra saker på ett monotont sätt som någon som inte satt sin fot i verksamheten har tänkt ut.

Problemet är att jag jobbar på en stor arbetsplats där vi väldigt ofta måste lösa nya problem som uppstår. Under årens gång har anläggningen gått sämre och sämre vilket lett till att det kommit in fler konsulter som inte ska lösa problemen i anläggningen utan istället lösa problemet med personalen.
Lösningen är allt för ofta nya arbetsmetoder som ska "hjälpa" personalen men istället bidrar till fördumning av den då egen tankeverksamhet ska minimeras.

Min fråga och fundering är vad jag kan göra för att hindra denna utveckling?
Jag som är en tänkande kreativ människa känner att jag mer och mer hatar min arbetsplats.
Nog måste det finnas argument som jag kan använda mot min arbetsgivare?
Någon som upplever samma sak på sin arbetsplats?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback